Sądy oddaliły skargę „stowarzyszeń antyhomofobicznych” na ministra

Francuska para prezydencka z osobami LGBT. Fot. Twitter
Francuska para prezydencka z osobami LGBT. Fot. Twitter
REKLAMA

Caroline Cayeux jest ministrem ds. spójności terytorialnej. Po jej mianowaniu przypomniano sobie, że w 2013 r. była przeciwko „małżeństwom dla wszystkich” (udzielaniu ślubów parom homoseksualnym) i przeciw adopcjom dzieci przez pary jednopłciowe. Mówiła nawet o ustawie na rzecz „kaprysu i projekcie sprzecznym z naturą”.

Sześć „tęczowych” stowarzyszeń złożyło w związku z tym skargę o zniewagę „społeczności LGBT”. Cayeux tłumaczyła się konkretnym kontekstem tych wypowiedzi z czasów masowych protestów Francuzów, ale i złożyła swoistą samokrytykę. Minister powiedziała, że co prawda podtrzymuje swoje opinie, ale dodała: „zawsze mówiłem, że gdy prawo będzie uchwalone, to będę je stosowała”.

REKLAMA

Dalej mówiła o swoim szacunku dla środowiska LGBT, że ma tam „wielu przyjaciół” i wreszcie wyraziła „żal”, że jej wypowiedź z przeszłości była „głupia i niezręczna”. Minister wysłała również list z przeprosinami do „stowarzyszeń antyhomofobicznych”. Zdaje się, że samokrytyka pomogła i stanowisko ocali.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

AFP dotarło do informacji z prokuratury w Paryżu, że ta pod koniec sierpnia skargę stowarzyszeń oddaliła. Uznano, że zarzucane „przestępstwo homofobii” nie jest wystarczająco udokumentowane w świetle obowiązujących przepisów prawa”.

Ze skargą na minister wystąpiły takie stowarzyszenia jak Foam, STOP Homofobii, LGBT Sports, LGBT Education, LGBT Rodziny i ADHEOS. Złożyły swoje doniesienie 13 lipca, zarzucając „publiczne znieważenie grupy osób z powodu ich orientacji seksualnej przez osobę sprawującą władzę publiczną”. Stowarzyszenia LGBT mogą teraz złożyć jeszcze powództwo cywilne, ale może uznają, że minister już została odpowiednio przeczołgana, a kolejni politycy zastanowią się dwa razy, zanim powiedzą coś na temat „tęczowych”…

Źródło: AFP

REKLAMA