
Nie żyje królowa Elżbieta II. Jej następcą jest jest syn – król Karol III. Niewiele osób wie, że nowy monarcha ma wśród swoich przodków Polaków.
Brytyjska królowa Elżbieta II zmarła w czwartek na zamku Balmoral w wieku 96 lat – przekazał Pałac Buckingham. Na tronie zasiadała od 1952 r. – dłużej niż jakikolwiek monarcha w historii kraju. Tron automatycznie przejął jej najstarszy syn, książę Karol.
Czytaj więcej: Jaką władzę miała królowa Elżbieta II? Jej obowiązki przejmie król Karol III
Król Karol III – pochodzenie. Polscy przodkowie
Nie każdy wie, że nowy król Wielkiej Brytanii ma wśród swoich przodków Polaków. Kuzynem praprababci nowego króla był Józef Hauke Bosak – jeden z dowódców w Powstania Styczniowego, a jego prapradziadkiem Maurycy Hauke Bosak – uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej oraz przeciwnik powstania listopadowego.
Polskie korzenie króla Karola III
Jak to możliwe? Dziadek generała Józefa Haukego – Fryderyk – był profesorem Liceum Warszawskiego z czasów napoleońskich. Synem Fryderyka był Jan Maurycy – generał i senator Królestwa Polskiego a wcześniej uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej oraz przeciwnik powstania listopadowego (powstańcy zamordowali go w Noc Listopadową pod Pałacem Namiestnikowskim).
Z kolei córka generała Maurycego, Julia Hauke, która w nagrodę za wierność ojca została jako sierota przyjęta na dworze cesarskim, gdzie trafiła do fraucymeru cesarzowej, wyszła za Aleksandra Heskiego. Ich syn Ludwik Aleksander ożenił się z wnuczką królowej Wiktorii – Wiktorią Heską. Jego wnukiem był brytyjski książę-małżonek Filip, a prawnukiem nowy król Wielkiej Brytanii – Karol III.
Także w nowym brytyjskim władcy płynie odrobina polskiej krwi. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego. Kiedyś rzadko dochodziło do małżeństw arystokratów z osobami pochodzenia nieszlacheckiego – stąd wielu władców jest ze sobą spokrewnionych.
Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii? Karol III to radykalny globalista