Sejm upamiętnił Elżbietę II. Braun: „Ja w aklamacjach takich uchwał udziału brać nie mogę”. Poseł Konfederacji WYJAŚNIŁ powody [VIDEO]

Grzegorz Braun oświadczenie.
Grzegorz Braun. / Fot. PAP
REKLAMA

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun wygłosił z mównicy sejmowej oświadczenie poselskie, w którym wyjaśnił, dlaczego nie brał udziału w aklamacji uchwały upamiętniającej Elżbietę II. Posłowie przyjęli ją w środę.

– W trybie oświadczenia poselskiego odpowiadam na pytania, które dotarły do mnie dzisiejszego popołudnia i wieczora, dlaczego sprzeciwiłem się przyjmowaniu uchwały czczącej pamięć nieboszczki Elżbiety brytyjskiej, dlaczego nie wziąłem udziału w aklamacji, przez którą przyjęta została ostatecznie ta uchwała – mówił w środę Grzegorz Braun.

REKLAMA

– Odpowiedź jest bardzo, dla mnie, prosta, jednocześnie skonkretyzowana w kilku punktach. Punkt pierwszy taki, że jako starający się trzymać rzeczywistości, również historycznej, polski patriota nie odczuwam żadnych sentymentów wobec korony brytyjskiej, jako takiej, pomny wszystkich aktów podstępnego przeniewierstwa i agresji w XX w. przejawianej, chociażby właśnie na niwie dyplomatycznej, ze strony Imperium Brytyjskiego wobec Polaków – argumentował polityk.

– Drugi punkt taki: Elżbieta Windsor, wcześniej Sachsen-Coburg-Gotha, księstwo niemieckie, dynastia protestancka, z mojego punktu widzenia, dla mnie monarchisty-realisty, to dynastia uzurpatorów na tronie brytyjskim, przynależnym słusznie Stuartom i Karol spadkobierca, jak zauważa pan prof. Jacek Bartyzel, gdyby miał krztynę przyzwoitości, to nie tytułowałby się Karolem III, bo ten tytuł historycznie przynależy Karolowi Edwardowi Stuartowi, nota bene po kądzieli wnukowi króla Jana III Sobieskiego – wyliczał.

– Więc to drugi powód, jako monarchista, legitymista, choć nie ekspert w tej dziedzinie, nie mogę sygnować dokumentu i podpisywać się pod czymś, co po prostu z mojego punktu widzenia jest świadectwem historycznej nieprawdy – dodał.

– A trzeci punkt taki, że ta nieszczęsna Elżbieta, za duszę której mogę westchnąć, niech spoczywa w pokoju, świeć Panie nad jej duszą, była głową fałszywego kościoła. I, cóż, nic tego faktu nie zmieni, nie wymaże. Ja w aklamacjach takich uchwał udziału brać nie mogę – oświadczył Grzegorz Braun.

Uchwała upamiętniająca Elżbietę II

W środę Sejm przyjął przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia królowej Elżbiety II. Wcześniej, głosowaniu przez aklamację sprzeciwili się posłowie Konfederacji: Artur Dziambor, Krzysztof Bosak oraz Grzegorz Braun, a także poseł KO Tomasz Aniśko. Sejm sprzeciw odrzucił.

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek w wieku 96 lat, po ponad 70 latach panowania. Nowym królem Wielkiej Brytanii został Karol III.

„Była znaczącą postacią dla odrodzonej, demokratycznej Polski; Sejm składa cześć pamięci Jej Królewskiej Mości” – głosi uchwała.

W uchwale podkreślono, że w 1991 r. królowa Elżbieta II została odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, a w 1996 r. – Orderem Orła Białego.

Przypomniano, że 26 marca 1996 r. królowa wystąpiła przed połączonymi izbami polskiego parlamentu, a w swoim przemówieniu zwracała uwagę na znaczenie relacji między Polską a Wielką Brytanią, a podkreślając wielowiekową historię wzajemnych stosunków obu państw i narodów, Elżbieta II oddała hołd polskim żołnierzom prezentującym bohaterską postawę podczas II wojny światowej.

„Na kartach polsko-brytyjskiej historii zapisały się słowa Jej Królewskiej Mości będące wyrazem jednoznacznego poparcia dążeń Polski do akcesji do NATO i Unii Europejskiej: «Polska potrzebuje Europy, ale także Europa potrzebuje Polski»” – podkreślono w uchwale.

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, podkreślając zasługi i dorobek Elżbiety II, Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, składa cześć pamięci Jej Królewskiej Mości” – czytamy.

REKLAMA