Czym jest szczoteczka ultradźwiękowa?

Z pewnością wiele osób słyszało już o szczoteczkach elektrycznych i sonicznych, czyli dźwiękowych. Coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych modeli na rzecz tych bardziej zaawansowanych technologicznie. Czym jest szczoteczka ultradźwiękowa? Jak działa oraz ile kosztuje? Które urządzenie jest lepsze – ultradźwiękowe czy może soniczne?

szczoteczka ultradźwiękowa
Czym jest szczoteczka ultradźwiękowa?

Przy produkcji tego typu urządzeń zastosowano technologię ultradźwiękową. Działanie szczoteczki ultradźwiękowej oparte jest o fale ultradźwiękowe o częstotliwości od 1,4 do 1,6 MHz, których zadaniem jest rozbijanie łańcuchów bakterii oraz biostymulacja. Poza tym wspomniane fale wykazują działanie lecznicze dla dziąseł. Wysoka częstotliwość pracy szczoteczki odpowiada 96 000 000 ruchów pulsacyjnych na minutę. Jest wielokrotnie większa niż w przypadku szczoteczek rotacyjnych oraz sonicznych.

Szczoteczki ultradźwiękowe w bezpieczny sposób usuwają bakterie oraz uporczywe osady z kawy, herbaty czy tytoniu. Redukują zalegającą płytkę nazębną oraz zapobiegają jej gromadzeniu się, co chroni także przed pojawieniem się kamienia nazębnego. Technologia ultradźwiękowa charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi. Ultradźwięki pozbywają się nawet 97% bakterii z jamy ustnej, dzięki czemu ryzyko występowania próchnicy czy chorób dziąseł i przyzębia jest minimalne.

Szczoteczka ultradźwiękowa czy soniczna?

Szczoteczki ultradźwiękowe i szczoteczki soniczne dedykowane są nieco innym grupom osób. Te pierwsze często określa się mianem szczoteczek terapeutycznych. Nie generują one ruchu włókien czy główki. Szczotkując nimi zęby, wykonujemy takie same ruchy jak w przypadku szczoteczek manualnych. Bardzo ważna jest więc technika szczotkowania.

Stosując szczoteczki soniczne, wykonujemy ruchy wymiatające, które zapewniają świetną jakość mechanicznego usuwania osadów, płytki nazębnej i przebarwień powierzchniowych. To, jaką szczoteczkę ostatecznie wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Twoich własnych potrzeb. Jeśli zależy Ci na szybkim oczyszczeniu czy polerowaniu zębów i nie towarzyszą Ci żadne problemy periodontologiczne, wybierz szczoteczkę soniczną. Jeśli natomiast zmagasz się z powracającym wciąż zapaleniem dziąseł, jesteś po zabiegach chirurgicznych w jamie ustnej lub walczysz z silnie zalegającym kamieniem nazębnym, zdecyduj się na szczoteczkę emitującą ultradźwięki.

Dla kogo szczoteczka ultradźwiękowa?

Ultradźwiękowe urządzenia do higieny jamy ustnej rekomendowane są osobom z delikatnymi dziąsłami, paradontozą, a także tym, którzy posiadają mosty, korony, implanty, aparaty ortodontyczne lub są po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej. Fale docierają do trudno dostępnych miejsc, np. przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych czy obszarów wokół aparatu, dokładnie rozbijając nagromadzone osady. Ich działanie jest bezpieczne dla szkliwa zębowego. Opisy popularnych modeli i szczegółowe informacje na temat ich działania znajdziesz na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl

Ile kosztuje szczoteczka ultradźwiękowa?

Szczoteczki ultradźwiękowe są droższe od szczoteczek rotacyjnych czy dźwiękowych. Najdroższe są jednak te modele, które łączą w sobie cechy zarówno urządzeń emitujących ultradźwięki, jak i sonicznych. Dla przykładu – bardzo popularna szczoteczka Megasonex M8 kosztuje 599 złotych. To dość spory wydatek, dlatego zawsze przed zakupem warto skonsultować się z dentystą lub higienistką dentystyczną i zapytać, czy urządzenie ultradźwiękowe zda egzamin w konkretnym przypadku.