Globcio trzyma mocno! Typowo zimowe warunki latem. Na Kasprowym Wierchu 17 cm śniegu! [FOTO]

Dolina Pięciu Stawów / Foto: TOPR
Dolina Pięciu Stawów / Foto: TOPR
REKLAMA

Typowo zimowe warunki turystyczne panują w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu – latem! – leży aż 17 centymetrów śniegu. I białego puchu cały czas przybywa. 

W poniedziałek rano na Kasprowym Wierchu leżało 17 cm śniegu, którego cały czas przybywa, a termometry wskazywały trzy stopnie mrozu. Poprawa warunków spodziewana jest w piątek – przekazuje Tomasz Zając, edukator z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

REKLAMA

Śnieg w Tatarach zalega od wysokości 1400 m. n.p.m. W niższych partiach pada deszcz ze śniegiem, jednak im wyżej tym jest zimniej, a śniegu jest coraz więcej.

W Tatrach wieje silny wiatr w porywach osiągający do 50km/h, w związku z czym odczuwalna temperatura jest niższa. Zimowa aura w Tatrach ma utrzymać się do czwartku, a od piątku spodziewane jest ocieplenie.

Jak przekazał edukator, warunki do uprawiania turystyki są bardzo złe. W dolinach mamy do czynienia z błotem i błotem pośniegowym oraz deszczem ze śniegiem co sprawia, że komfort i satysfakcja z pokonywania szlaków są umiarkowane.

W wyższych partiach opady śniegu i mgła, a szlaki fragmentami są zasypane. Uczucie zimna potęgowane jest przez wiatr.

„Śniegu w partiach szczytowych jest na tyle dużo, że miejscami szlaki mogą być mało czytelne, ale na tyle mało, że chodzenie ze sprzętem zimowym jak raki i czekan jest uciążliwe, gdyż na wciąż płytko przysypanych skałach nie ma stabilności. Odradzam wszelkich wysokogórskich wyjść. W weekend warunki dosyć szybko powinny się poprawić, ponieważ ziemia i skały są wciąż nagrzane i śnieg na nasłonecznionych zboczach powinien się topić” – powiedział PAP Tomasz Zając.

REKLAMA