Unijne rozporządzenie pogrzebie tę branżę?! Nowe przepisy wejdą w życie już na wiosnę

Telewizor - zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
Telewizor - zdjęcie ilustracyjne. (Fot. Pixabay)
REKLAMA

Przedstawiciele branży cyfrowej alarmują, że rozporządzenie Komisji Europejskiej, które ma wejść w życie od 1 marca 2023 r., może sprawić, że z rynku znikną nowoczesne wyświetlacze elektroniczne. Może to uderzyć w urządzenia pracujące w jakości 8K i 4K.

Pismo do ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy wystosował m.in. Związek Cyfrowa Polska, zrzeszający m.in. producentów telewizorów. Jak podkreślili przedstawiciele organizacji, w ich mniemaniu nowe rozporządzenie może dotkliwie uderzyć w całą branżę.

REKLAMA

„Zwracamy się z prośbą o interwencję Pana Ministra w tej sprawie na forum europejskim w celu przeprowadzenia przez Komisję Europejską rzetelnego przeglądu rynku oraz urealnienia limitów EEI dla wyświetlaczy 8K i MicroLED” – czytamy w liście do ministra.

– Prezentowane w rozporządzeniu Komisji Europejskiej limity zużycia energii dla wyświetlaczy elektronicznych o rozdzielczości 8K i MicroLED są nieadekwatne do sytuacji rynkowej. Producenci telewizorów tego typu nie będą w stanie dostosować się do ustalonych limitów – wskazał prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Rozporządzenie KE ma wejść w życie z dniem 1 marca 2023 r. Cyfrowa Polska przestrzega, iż w rzeczywistości oznacza to, że wiosną z półek sklepowych znikną najnowocześniejsze telewizory 8K. Na tym jednak nie koniec.

„Ale trzęsienie ziemi przeżyje również cały rynek telewizorów. Branża szacuje, że ze sklepów będzie trzeba wycofać dodatkowo nawet 70 proc. modeli 4K oraz 50 proc. HD. W odniesieniu do tych rozdzielczości przepisy głównie wpłyną na podstawowe najtańsze modele, które zużywają więcej energii” – przewiduje organizacja.

Wspomniano także o Digitaleurope – projekcie, w ramach którego czołowi producenci telewizorów przeprowadzili analizę danych 1281 modeli produktów wypuszczonych na rynek w 2021 r. Sprawdzali je pod kątem spełniania wymogów „eko”-rozporządzenia KE. Z badań wynika, że telewizory 8K nie spełniają tych norm.

Związek zwrócił także uwagę, że Polska jest jednym z najsilniejszych ośrodków produkcji telewizorów w Europie. W naszym kraju jest pięć zakładów produkcyjnych i wielu podwykonawców. Branża zatrudnia w sumie 30 tys. pracowników. Rocznie wartość produkcji wynosi natomiast 36 mld zł.

Prezes Cyfrowej Polski zaznaczył, że gra toczy się nie tylko o rozwój nowoczesnych technologii, lecz także o konkurencyjność polskiej gospodarki.

REKLAMA