Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: president.gov.ua
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: president.gov.ua
REKLAMA

Władze Ukrainy podjęły decyzję o pozbawieniu akredytacji ambasadora Iranu i zmniejszeniu irańskiego personelu dyplomatycznego w Kijowie w odpowiedzi na dostarczanie przez Iran broni dla Rosji – oświadczyło w piątek wieczorem ukraińskie MSZ.

Na polecenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i w reakcji na wykorzystanie przez rosyjskie wojsko broni produkcji irańskiej na terytorium Ukrainy do MSZ w Kijowie wezwano w piątek charge d’affaires Iranu.

REKLAMA

„Stronę irańską poinformowano, że dostarczanie irańskiej broni Rosji w celu jej dalszego wykorzystania przez rosyjskie wojsko przeciwko ukraińskim cywilom i siłom obrony jest bezpośrednio sprzeczne z publicznie zadeklarowanym przez władze Iranu stanowiskiem neutralności, poszanowania dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – czytamy na stronie internetowej MSZ w Kijowie.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Jak dodano, dostarczanie Rosji broni, wykorzystywanej do prowadzenia wojny przeciwko Ukrainie, jest „nieprzyjacielskim aktem, który zadaje poważny cios stosunkom Ukrainy i Iranu”.

W odpowiedzi na taki „nieprzyjacielski akt” strona ukraińska podjęła decyzję o pozbawieniu ambasadora Iranu na Ukrainie akredytacji i o „znacznym” zmniejszeniu liczby personelu dyplomatycznego ambasady irańskiej w Kijowie.

REKLAMA