Franciszek Pieczka / Foto: PAP
Franciszek Pieczka / Foto: PAP
REKLAMA

Nie żyje jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Franciszek Pieczka zmarł w wieku 94 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Franciszek Pieczka przyszedł na świat 18 stycznia 1928 r. w Godowie w powiecie wodzisławskim. Tam też spędził początkowe lata życia. Przed wybuchem II wojny światowej był organistą w miejscowym kościele. Pracował także na roli.

REKLAMA

Przyszły aktor jednak od najmłodszych lat interesował się kinem. Studia aktorskie rozpoczął po zakończeniu II wojny światowej.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Jako absolwent PWST w Warszawie zadebiutował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Później grał na deskach prowadzonego przez Krystynę Skuszankę Teatru Ludowego w Nowej Hucie, a także w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Pieczka zagrał w przeszło stu filmach polskich i zagranicznych. Widzowie pamiętają jego role m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Potopie”, „Quo vadis”. Sympatię zyskał szczególnie dzięki roli Gustlika w serialu „Czterej pancerni i pies”. Grał także w serialu „Ranczo”.

Jako aktor pracował niemal do ostatnich dni swojego życia. W 2021 r. wystąpił w słuchowisku Radia dla Ciebie „Moralność Pani Dulskiej”, gdzie wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego.

W 2017 roku Franciszek Pieczka został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym – Orderem Orła Białego.

REKLAMA