Dostawca jedzenia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Dostawca jedzenia - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA

Firma Glovo, dostawca gotowych posiłków, została w środę ukarana rekordową grzywną za nieprawidłowości w zawieranych z kurierami umowach o pracę. Sięga ona kwoty 79 mln euro.

Jak podaje dziennik “El Periodico”, powołujący się na orzeczenie hiszpańskiej inspekcji pracy, rekordowa kara nałożona na spółkę w branży gastronomicznej to efekt oszukiwania przez Glovo przy zawieraniu umów z osobami dostarczającymi żywność na terenie aglomeracji Barcelony i Walencji.

REKLAMA

Przestępstwo polegało na korzystaniu z usług ponad 10,6 tys. kurierów, którzy rzekomo mieli odprowadzać samodzielnie składki na ubezpieczenie społeczne. W rzeczywistości osoby te nie były nigdzie zarejestrowane.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Inspektorzy potwierdzili, że ani kurierzy, ani Glovo nie odprowadzali składek ubezpieczeniowych. Dodatkowo firma “działała na ich niekorzyść” pracowników naruszając kodeks pracy.

Według inspektorów naruszenia przepisów miały też miejsce w kilku katalońskich miastach, m.in. w Geronie, Tarragonie oraz w Leridzie.

Dodatkowo inspekcja pracy poinformowała, że w tym roku Glovo zostało ukarane kwotą 14 tys. euro za utrudnianie przez jej władze kontroli.

Według “El Periodico” deklarująca posiadanie 16 tys. pracowników spółka Glovo zatrudnia w Hiszpanii jedynie 2000 osób. Wchodzą one w skład tzw. zespołu gastronomicznego przygotowującego posiłki.

REKLAMA