Żołnierze armii łotewskiej.
Żołnierze armii łotewskiej. (Fot. PAP/EPA)
REKLAMA

Na Łotwie wraca obowiązkowa służba wojskowa. Obejmie mężczyzn z wieku od 18 do 27 lat. Powrót służby wojskowej definitywnie przegłosował tamtejszy parlament.

Przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej już w lipcu zapowiadał minister obrony Łotwy Artis Pabriks. Dwa miesiące później ustawa wylądowała w parlamencie i została przegłosowana stosunkiem głosów 57 do 18.

REKLAMA

W praktyce będzie to wyglądać tak, że stopniowo pobór do wojska wróci od 2023 roku, a w pełni obowiązkowa służba zacznie obowiązywać w 2028 roku.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem
Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

W przyszłym roku zapowiedziano dwa pobory. W styczniu mają zgłaszać się ochotnicy. Tamtejsze służby liczą na minimum 500 zgłoszeń. W lipcu ma się odbyć drugi pobór, ale tym razem kolejne 500 osób zostanie wcielone do służby obowiązkowo.

Służba będzie trwała 12 miesięcy, w tym czasie przewidziano miesiąc urlopu. Trzy miesiące będzie trwało szkolenie wstępne, kolejne trzy szkolenie specjalistyczne, a pięć miesięcy służba w konkretnej jednostce. Wynagrodzenie wyniesie 400 euro miesięcznie oraz zwrot kosztów podróży.

Od 2028 roku roczną służbę w wojsku mają odbyć wszyscy Łotysze w wieku od 18 do 27 lat. Jeśli osoba w wieku poborowym studiuje, będzie mogła odroczyć służbę do czasu ukończenia studiów.

Dla osób, które z różnych względów nie będą mogły odbyć służby, przewidziano możliwość służby zastępczej w instytucjach państwowych, placówkach ochrony zdrowia czy opieki społecznej.

Kobiety też będą mogły przystąpić do służby wojskowej, ale na zasadzie dobrowolności.

REKLAMA