Wśród Niemców rośnie złość i bezsilność

Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flaga Niemiec. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Nastroje wśród Niemców coraz częściej charakteryzuje złość oraz poczucie beznadziei i bezsilności – wynika z sondażu przeprowadzonego dla tygodnika „Spiegel”. W badaniu tym 41 proc. ankietowanych twierdząco odpowiedziało na pytanie, czy słowo „złość” opisuje ich obecny stan emocjonalny, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu choćby z majem.

Dla porównania: jeszcze w maju 2020 roku wskaźnik ten wynosił 15 proc., a w maju br. był poniżej 30 proc. – pisze „Spiegel” w sobotę.

REKLAMA

Pozytywne określenia respondenci wymieniali rzadziej. Na przykład zaledwie 7 proc. z nich zadeklarowało, że odczuwa radość, a poczucie bezpieczeństwa miało 5 proc. Tych wskazań było mniej niż jeszcze przed rokiem.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Wśród odpowiedzi częściej pojawiały się negatywne odczucia. 42 proc. stwierdziło, że „niepewność” odnosi się do ich stanu emocjonalnego, 33 proc. wskazało „utratę kontroli/bezsilność”, a 26 proc. – „beznadzieję/strach”.

Wytłumaczeniem złych nastrojów może być sytuacja polityczna; rosnąca inflacja, wojna w Europie, obawy o ceny energii i niepewność co do tego, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, to oczywiste możliwe przyczyny – zauważa „Spiegel”.

Ankieta została przeprowadzona przez ośrodek badania opinii publicznej Civey w dniach od 16 do 23 września.

REKLAMA