Światowy ranking najbezpieczniejszych miast. Paryż za kolumbijskim Medelín, w Nantes gorzej niż w Bogocie

Policja na ulicach Paryża. Zdjęcie: EPA/ARNOLD JEROCKI Dostawca: PAP/EPA.
Policja na ulicach Paryża. Zdjęcie: EPA/ARNOLD JEROCKI Dostawca: PAP/EPA.
REKLAMA

Francuskie media ze smutkiem komentują ranking „bezpiecznych miast świata”. Konstatują, że „wszystkie francuskie miasta upadają, ciągnąc Francję na sam dół światowych rankingów”. Pogarszające się bezpieczeństwo ulic jest niby oczywiste, ale kiedy zaczynają to dostrzegać inni i może to mieć skutki także np. dla turystki, tubylcy biją na alarm.

Ranking najbezpieczniejszych miast na świecie został opracowany przez witrynę Numbeo i oparty na ocenie odwiedzających te miejsca. Sklasyfikowano 453 miasta, w tym 12 francuskich: Paryż, Lyon, Marsylia, Nantes, Strasburg, Bordeaux, Tuluza, Lille, Nicea, Grenoble, Montpellier i Rennes. Wśród nich tylko Strasburgowi udało się znaleźć w drugiej stece (166. miejsce).

REKLAMA

Paryż zajmuje dopiero 350. miejsce, za Medelín (Kolumbia – 316.), czy Karaczi (Pakistan – 326.). Marsylia i Nantes wypadają jeszcze gorzej, zajmując odpowiednio 388. i 407. miejsce. Bretońskie Nantes znalazło się tuż za stolicą Kolumbii – Bogotą (406.). Tuluza i Bordeaux zajęły odpowiednio miejsca 282. i 272. Lyon jest na 293 miejscu.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Francja jako państwo zajmuje trzecie miejsce… od końca. Wyprzedza tylko RPA i Brazylię, ale jest za takimi krajami jak Meksyk, Malezja, Filipiny czy Turcja. Za najbezpieczniejszy kraj respondenci uznali Zjednoczone Emiraty Arabskie, przed Szwajcarią i Holandią. Emiraty mają cztery miasta w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych miast.

Wśród miast na podium znalazły się Abu Dhabi (Emiraty), Doha (Katar) i San Sebastian (Hiszpania). Warszawa zajęła 69 miejsce, Kraków – 88, Poznań – 93.

REKLAMA