Ekran smartfona żółknie – czy to poważny problem?

Uszkodzenia różnego typu, zarówno te fabryczne, jak i mechaniczne to dość częsta przypadłość w smartfonach – w tym również w iPhonie. Jednak do jednych z najczęściej pojawiających się w ostatnim czasie problemów można zaliczyć pojawiające się na ekranie żółte poświaty. O co chodzi? Dlaczego ekran smartfona czasami żółknie?

ekran smarfona żółknie
Ekran smartfona żółknie – czy to poważny problem?

Uszkodzenia różnego typu, zarówno te fabryczne, jak i mechaniczne to dość częsta przypadłość w smartfonach – w tym również w iPhonie. Jednak do jednych z najczęściej pojawiających się w ostatnim czasie problemów można zaliczyć pojawiające się na ekranie żółte poświaty. O co chodzi? Dlaczego ekran smartfona czasami żółknie?

Czym może być żółta plama na wyświetlaczu smartfona?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie jest proste, ponieważ każde zgłoszenie dotyczące tej sprawy, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się takie samo, wcale takie nie jest. Każdy przypadek z osobna powinien być dokładnie zweryfikowany w samym serwisie, gdzie dopiero można uzyskać więcej informacji na temat tej wady. Jednak statystycznie patrząc na ten przypadek, mamy pewien typ!

Problem żółknięcia wyświetlacza powiązany jest często z mechanizmem odkształcania się panelu LCD. Dzieje się tak z powodu nadmiernego nacisku na matrycę, co powoduje zmiany barwy fragmentu wyświetlacza. Nacisk taki jest zbyt lekki, aby powodować pęknięcia, ale wystarczająco silny, aby naruszyć strukturę fragmentu LCD. Wada tego typu jest najczęściej uznawana za mechaniczną, jednak aby mieć pewność, a istnieją przypadki, gdzie żółknięcie pojawia się nie z winy użytkownika, należy zanieść iPhone do serwisu.

Poza wyżej wymienioną , żółknący ekran smartfona może jeszcze mieć inne przyczyny.

Żółknięcie ekranu smartfona, a klej znajdujący się pod wyświetlaczem

Przykładem uszkodzenia ekranu smartfona, przy którym może pojawić się żółknięcie jest klej OCA, używany do sklejania LCD oraz digitizera. Podczas wzrostu temperatury klej zamienia się w ciecz, która podczas używania ekranu może zacząć gromadzić się w rogach i ramkach smartfona. Nieprawidłowo rozmieszczona substancja może wywołać nadmierne naprężenie, w skutek którego dochodzi do żółknięcia fragmentów wyświetlacza, a w skrajnych przypadkach nawet do jego pęknięcia. Wada powstała w ten sposób jest dość trudna do udowodnienia przez użytkownika, dlatego po poradę powinien udać się do profesjonalnego serwisu iPhone, gdzie urządzenie zostanie dokładnie zbadane przez specjalistę.

Rozpatrywanie reklamacji – wada fabryczna, czy usterka mechaniczna?

Każda reklamacja zawsze jest rozpatrywana dokładnie i co najważniejsze indywidualnie. Nie da się bowiem za każdym razem, na pierwszy rzut oka stwierdzić, czy dana wada jest fabryczna, czy doszło do uszkodzenia mechanicznego. Usterki są rzetelnie sprawdzane i konsultowane w serwisie w celu dokładnej analizy i ustalenia z jakim rodzajem uszkodzenia ma się do czynienia i jak go naprawić (a przede wszystkim czy uznać reklamację).

Żółknięcie ekranu smartfona spowodowane wadą fabryczną – pomoc serwisu

Żółte plamy pojawiające się na ekranach smartfonów nie muszą być spowodowane wyłącznie złym użytkowaniem iPhona przez klienta. Ważnym aspektem w tej kwestii jest zaobserwowanie, gdzie dokładnie takie przebarwienia się pojawiają. Wśród największej ilości zgłoszeń klienci informowali serwis, że żółknięcie występuje na krawędziach ekranu. Nie jest to przypadek, który należy zlekceważyć, gdyż choć może to być związane z uszkodzeniem spowodowanym przez klientów, okazuje się, że nie zawsze. Za żółknięcie w tym obszarze może być odpowiedzialny klej, który będąc źle zaaplikowanym lub powodującym uszkodzenia w ekranie jest zaliczany jako wada fabryczna.

Artykuł Partnera – AppleHome: Serwis Apple Warszawa