Jak odnowić swój domek na działce w kilku krokach?

Właściciele domków na działce wiedzą, że czasem konieczne jest wykonanie działań, których celem jest odnowienie konstrukcji. Co to właściwie oznacza? Jak się do tego zabrać oraz czy zawsze jest to opłacalne?

Jak odnowić domek na działce
Jak odnowić swój domek na działce w kilku krokach

Plan odnowienia domku

Zanim zabierzemy się do działania trzeba dokładnie ocenić zakres prac, jakie należy wykonać. Najważniejsze, aby zastanowić się co chcemy odnowić – wnętrze czy tylko część zewnętrzną? Prace obejmować mogą naprawę elewacji i jej impregnację, uszczelnienie okien czy drzwi, ale też funkcjonalne przeróbki wnętrza, w tym odświeżenie ścian, a każda z czynności wymaga odpowiedniego przygotowania.

Czyszczenie elewacji i wnętrza domku

Gdy na naszej działce znajduje się domek, warto przed rozpoczęciem sezonu zadbać o jego właściwe przygotowanie. Jednym z najważniejszych elementów jest czyszczenie elewacji oraz wnętrza. W domkach https://domki-sodas.pl/16-domki-letniskowe gdy odpowiednio dbamy o całą konstrukcję, zyskujemy pewność, że domek będzie nam służyła przez lata.

Wnętrze najlepiej opróżnić. Dzięki temu można dokładnie ocenić zakres działań oraz zrobić remanent i zostawić to, co faktycznie jest nam potrzebne i sprawne. W domkach ogrodowych często składowane są rzeczy, które niekoniecznie nadają się do dalszego użytkowania.

Kolejnym krokiem jest czyszczenie elewacji. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie myjki ciśnieniowej, która pozwala dokładnie umyć całość konstrukcji. Jednak sama woda nie wystarczy, aby czyszczenie było skuteczne trzeba skorzystać z odpowiednich detergentów – doskonale sprawdzi się tu szare mydło.

Sprawdzenie stanu domku po wstępnym oczyszczeniu

Oczyszczany domek łatwiej jest ocenić pod kątem ewentualnych napraw, jakie należy wykonać. Gdy domek jest już pusty, a elewacja została oczyszczona łatwiej jest znaleźć ewentualne dziury czy uszkodzenia, spowodowane m.in. obecnością termitów czy pleśnią. Nie wystarczy wskazanie problemów, konieczna jest też ocena zakresu prac niezbędnych do przywrócenia odpowiedniego stanu technicznego.

Naprawa wszystkich krytycznych elementów

Planując naprawę trzeba koniecznie ustalić, jakie prace są najpotrzebniejsze. Priorytetem są tu te elementy, od których zależy bezpieczeństwo użytkowania. Oceniając stan techniczny najpilniejsze są naprawy związane z naprawą uszkodzonych desek. Kolejnym newralgicznym punktem są okna, które powinny być szczelne. Jeśli nie są? Niezbędne będzie uszczelnienie.

W domkach drewnianych niezbędne może okazać się szlifowanie oraz szpachlowanie ubytków, wyrównanie powierzchni czy wybrzuszeń.

Malowanie i impregnacja

Gdy domek jest już technicznie przygotowany i naprawione zostały wszystkie elementy, wówczas można zabrać się za odnowienie. Malowanie wnętrza, ale też od zewnątrz oraz impregnacja, która pozwoli zabezpieczyć konstrukcję m.in. przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wykonując działania dobrze jest zabezpieczyć nasz domek także przed grzybami i pleśnią, wykorzystując w tym celu dedykowane preparaty.

Po wymalowaniu elewacji konieczne jest jej właściwie zaimpregnowane, dzięki czemu zabezpieczymy powierzchnię przed uszkodzeniem.

Kiedy zrezygnować z remontu i kupić nowy domek?

Niestety, ocena stanu technicznego nie zawsze wypadnie korzystnie. Czasem zdarza się, że skala uszkodzeń domku jest na tyle duża, że jego odnowienie jest nawet nie tyle nieopłacalne, co po prostu niebezpieczne. Drewno zaatakowane przez termity czy wilgoć, która spowodowała gnicie konstrukcji to sytuacje, w których zdecydowanie warto postawić na nowy domek.

Ponadto remont dużych uszkodzeń może być zwyczajnie nieopłacalny, o czym należy pamiętać planując zakres pracy. Gdy problemów jest wiele, planując prace warto przygotować wstępny kosztorys oraz porównać go z ofertą nowych domków i wybrać ofertę najbardziej opłacalną.