NIE dla obowiązkowej służby wojskowej. Niechętne poborowi są głównie młode osoby [SONDAŻ]

Polska armia. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
Polska armia. / Zdjęcie ilustracyjne: Pixabay
REKLAMA

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla poniedziałkowej „Rzeczpospolitej” wynika, że tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru. W ciągu kilku miesięcy spadła liczba tych, którzy popierają przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce.

„Tylko co trzeci badany przez IBRiS zgadza się na przywrócenie poboru, który zawieszono w 2010 r. Za przywróceniem poboru do armii jest 35,7 proc. badanych, a przeciwko – aż 57,1 proc, pozostali nie mają zdania. Niechętne poborowi są głównie osoby młode, w wieku 18-29 lat (77 proc. badanych w tej grupie wiekowej, a także osoby 50+ (78 proc.) oraz mieszkańcy wsi (62 proc.)” – informuje „Rzeczpospolita”, podając wyniku sondażu, który na jej zlecenie wykonał IBRiS.

REKLAMA

Z sondażu wynika, że przywrócenie poboru do wojska popiera głównie elektorat Zjednoczonej Prawicy (56 proc.) „Zdecydowanie tak” mówi 12,4 proc., zaś „Raczej tak” 23,3 proc. ankietowanych.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

„Sondaż wskazuje, że w ostatnich miesiącach, już po wybuchu wojny na Ukrainie odsetek osób akceptujących przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej spadł” – podaje dziennik, podkreślając jednocześnie, że MON nie planuje przywrócenia poboru. „Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim” – powiedział przed kilkoma tygodniami minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Obowiązkową służbę wojskową wprowadziła Łotwa. Szwecja prowadzi selektywny nabór do armii.

Sondaż dla Rzeczpospolitej zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)

REKLAMA