Pierwszy zagraniczny przywódca, z którym spotka się Karol III. Zaskakujący wybór

Król Karol III. / Zdjęcie: PAP/Avalon
Król Karol III. / Zdjęcie: PAP/Avalon
REKLAMA

Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, przyjętym przez nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Pałac Buckingham. Wizyta Ramaphosy na Wyspach odbędzie się w dniach 22-24 listopada.

„Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa oraz jego żona dr Tshepo Motsepe, przyjęli zaproszenie Jego Królewskiej Mości do złożenia oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii od wtorku 22 listopada do czwartku 24 listopada 2022 r. – podał Pałac Buckingham w komunikacie.

REKLAMA

Jak podkreśla agencja AFP ogłoszenie wizyty prezydenta RPA w Wielkiej Brytanii zbiega się w czasie z pytaniami o pierwszą oficjalną podróż nowego króla za granicę.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Karol III miał jechać na ONZ-owski szczyt klimatyczny COP27, który odbędzie się w listopadzie w Egipcie. Król nie pojedzie tam jednak, a jak zapewniają Pałac Buckingham i Downing Street, była to wspólna decyzja monarchy i premier Liz Truss, choć „Sunday Times” sugeruje, iż to raczej szefowa rządu zaleciła królowi, by nie jechał.

Ostatnia wizyta państwowa południowoafrykańskiego przywódcy w Wielkiej Brytanii miała miejsce w 2010 roku, kiedy ówczesny prezydent Jacob Zuma odbył trzydniową podróż do Londynu.

Po co Putinowi ostatnia aneksja? Korwin-Mikke przewiduje, że chodzi o…

REKLAMA