Plany na wypadek użycia broni nuklearnej. Konsekwencje „katastrofalne”

Wybuch bomby nuklearnej. Fot. ilustracyjne/ U.S Government/CC BY 2.0/Flickr
REKLAMA

Administracja USA opracowuje odpowiedzi na szereg nuklearnych scenariuszy na Ukrainie – od użycia taktycznej broni jądrowej po atak na elektrownię atomową.

Plany Białego Domu ujawnia telewizja CNN. Możliwe reakcje na użycie przez Rosję przez Rosję broni jądrowej są przygotowywane od początku konfliktu i rozpatrywane są różne scenariusze rosyjskiego działania: zarówno bezpośrednie uderzenie z użyciem mniejszej bomby atomowej na polu bitwy, jak i bardziej demonstracyjne ataki, np. detonacja na dużej wysokości lub z dala od zamieszkanych terenów, a także atak na Zaporoską Elektrownię Atomową.

REKLAMA

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby oficjalnie potwierdził, że rozważane są różne odpowiedzi na potencjalne użycie broni jądrowej przez Rosję. Działalność ludzi Putina jest także uważnie obserwowana w elektrowni.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Zaznaczył jednocześnie, że USA nie odnotowały dotąd żadnych ruchów świadczących o przygotowaniach Rosji do użycia broni masowego rażenia, choć Waszyngton poważnie podchodzi do zagrożenia.

„Przyglądamy się temu tak blisko, jak tylko możemy” – zaznaczył.

Wcześniej szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Jake Sullivan mówił, że Biały Dom szczegółowo poinformował Kreml, jakie spotkają go konsekwencje, nazywając je „katastrofalnymi”.

Według źródła CNN wtajemniczonego w oceny wywiadowcze USA prawdopodobieństwo ataku jądrowego wciąż uważane jest za niskie. Jednocześnie rozmówca telewizji stwierdził, że dla Putina „porażka nie wchodzi w grę”. Inny informator stwierdził, że mimo niezadowolenia Rosjan z mobilizacji, według służb Putin jest pod większą presją ze strony twardogłowych nacjonalistów naciskających na eskalację wojny niż ze strony społeczeństwa czy opozycji.

Polskie władze dystrybuują tabletki z jodkiem potasu na wypadek wystąpienia skażenia radioaktywnego

 

REKLAMA