Twój e PIT. Jak łatwo rozliczyć się online?

Czas stania w urzędach, często w kilometrowych kolejkach skończył się bezpowrotnie. Złożenie zeznania podatkowego jest teraz możliwe przez Internet. Można zatem zrobić to wygodnie o każdej porze, bez konieczności osobistego odwiedzania Urzędu Skarbowego. Wystarczy zalogować się na odpowiednią stronę, uzupełnić kilka danych i e PIT zostaje przekazany do urzędu. Wszystko wydaje się banalnie proste. Statystyki pokazują jednak, że nadal wiele osób obawia się takich nowoczesnych rozwiązań i podchodzi do nich z rezerwą.

Twój e PIT
Jak łatwo rozliczyć się online?

Czego potrzebujemy do elektronicznego złożenia zeznania podatkowego?

Żeby złożyć przez Internet rozliczenie roczne, nie potrzeba ściągać żadnych aplikacji ani programów. Od 1 lutego 2021 zgodnie z rozporządzeniem, jakie wydało Ministerstwo Finansów można zrobić to logując się w serwisie udostępniamy bezpłatnie każdemu pełnoletniemu obywatelowi. Cyfryzacja urzędów jest programem mającym ułatwić życie obywatelom. Serwis został przygotowany w szczególności z myślą o osobach niepełnosprawnych lub takich, którym choroba utrudnia dotarcie do Urzędu Skarbowego. Tym samym nie trzeba korzystać z pomocy osób trzecich, aby załatwić swoje sprawy.

Twój e PIT
Twój e PIT

Usługa Twój e-PIT została skonfigurowana tak, aby użytkownik nie musiał zbyt wielu informacji uzupełniać samodzielnie. Większość z tego co potrzebne jest już na podstawie dostępnych danych wprowadzona. Trzeba jedynie sprawdzić, czy wszystko się zgadza oraz, czy nie brakuje przykładowo daty urodzenia lub innych informacji. Gdy tylko potwierdzisz Urząd Skarbowy automatycznie otrzyma Twoje zeznanie podatkowe.

Co zrobi Urząd Skarbowy, gdy nie otrzyma zeznania rocznego?

E PIT to nie tylko duże ułatwienie w rozliczeniu takich dokumentów, jak PIT 36 oraz PIT 37. To także sposób na to, aby nie zapomnieć o terminie, w którym ta deklaracja powinna zostać przekazany do Urzędu Skarbowego. Jeśli niczego nie potwierdzisz, to i tak, gdy upłynie termin złożenia dokumentu zostanie on przekazany automatycznie. W razie jakichś wątpliwości urzędnik skontaktuje się z Tobą, aby je wyjaśnić.

Jeśli korzystasz z jakichś ulg podatkowych, to w usłudze Twój e PIT możesz je wprowadzić w odpowiednich rubrykach. PIT online to także doskonały sposób na to, aby szybciej otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Najczęściej możesz ten czas skrócić nawet o połowę.

Kto może złożyć PIT elektronicznie?

Wiesz już, że złożenie PIT przez internet to duża wygoda i sposób na szybsze trzymanie zwrotu pieniędzy z Urzędu. Jednak, czy każdy może z tego skorzystać? Usługa Twój e-PIT została przygotowana dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych prowadzących pozarolniczą działalność. Z takie sposobu rozliczania mogą zatem skorzystać ci, którzy przesyłają do Urzędu Skarbowego zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Nie mogą to być zatem działania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czasami problematyczna jest kwestia logowania na stronę, z której przesyłana jest deklaracja. Można zrobić to korzystając z jednego z trzech udostępnionych sposobów.

• Wchodząc na stronę gov.pl i korzystając z możliwości logowania przez profil zaufany. Dalej postępowanie jest już takie samo, jak w przypadku innych spraw załatwianych w ten sposób. Można skorzystać z bankowości elektronicznej lub e-dowodu.
• Równie wygodnie można zrobić to poprzez aplikację mObywatel. Trzeba mieć ją wtedy pobraną i zainstalowaną na jednym z urządzeń mobilnych.
• Ostatni sposób to ten, gdy użytkownik robi to za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Potrzebny jest wtedy PESEL, NIP, data urodzenia i kwota przychodów.