REKLAMA

7 wskazówek dla początkujących fanów kolorowania

Kolorowanie to świetne antidotum na nadmiar bodźców w głowie i zmęczenie psychiczne. Warto czasem podkraść kredki swoim pociechom i samemu oddać się na kilka kwadransów tej niezwykle przyjemnej i angażującej rozrywce. Przekonaj się jak miłe może być to doświadczenie! A w tym artykule podpowiemy Ci 7 ciekawych wskazówek dotyczących kolorowania dla początkujących.

wskazówki dla fanów kolorowania
7 wskazówek dla początkujących fanów kolorowania

1. Dostosuj papier do danej techniki

Kredki świecowe, kredki ołówkowe, markery wodne, farby, ołówki o różnej twardości – każda z technik kolorowania „lubi” inny rodzaj papieru. Jeśli swoje pierwsze prace zamierzasz pokolorować kredkami, to zapewne wystarczy Ci standardowy papier ksero. Z pewnością zwiększysz jednak komfort swojej pracy, gdy użyjesz papieru o większej gramaturze np. około 120-140 g /m2.

Chcesz wypróbować farby akwarelowe? Wtedy wybierz papier do technik mokrych.

Jeśli chcesz poeksperymentować z markerami, to standardowy papier do drukarek będzie zbyt cienki. W wyspecjalizowanych sklepach stacjonarnych oraz w internecie znajdziesz specjalny papier odpowiedni dla markerów alkoholowych. Jeśli jednak drukujesz swoje kolorowanki samodzielnie, to upewnij się, czy Twoja drukarka obsługuje grubsze rodzaje papieru, abyś jej nie uszkodził.

2. Kolorowanie gotowych albumów

Wiesz już, że nie każdy rodzaj papieru nadaje się do każdej technik kolorowania. Ale jak dowiedzieć się, na jakim papierze wydrukowano gotową książeczkę z Twoimi ulubionymi kolorowankami Barbie tudzież innymi motywami, którą kupiłeś w sklepie? Cóż, fachowiec oceni to organoleptycznie, ale amator musi radzić sobie inaczej.

Niekiedy, takie informacje wskazane są na ostatniej stronie albumu, ale jest to raczej rzadkość. Co zatem zrobić, kiedy nie ma podanej tej informacji? Najlepiej poświęć jedną ze stron na testy. Może to być strona tytułowa, redakcyjna lub po prostu obrazek, który najmniej przypadł Ci do gustu. Przetestuj na niej swoje przybory i dowiesz się jakiego efektu możesz się spodziewać.

3. Opanuj podstawowe techniki

Naucz się dobrze kontrolować swoje kredki i ołówki, aby czerpać większą satysfakcję z kolorowania. Na początek stosuj równomierny nacisk na papier. Koloruj krótkimi prostymi lub okrężnymi ruchami. Drobne elementy łatwiej jest wykańczać dobrze zaostrzoną kocówką. Duże powierzchnie natomiast, można z powodzeniem kolorować końcówką lekko startą i wygładzoną.

Nie spiesz się – Twoja kolorowanka nie musi być ukończona za pierwszym podejściem. Na pewno na Ciebie poczeka, gdy okaże się, że musisz gdzieś wyjść (tylko ukryj ją dobrze przed dziećmi i ciekawskimi zwierzętami domowymi ;)

4. Eksperymentuj

Na dobry początek powinien Ci wystarczyć zestaw około 30 kolorów przyzwoitej jakości kredek. Umiejętnie mieszając ze sobą kolory (np. nakładając jedną warstwę na drugą), szybko nauczysz się tworzyć nowe odcienie i warianty kolorów, których Ci brakuje. Do takich celów świetnie nada się także strona testowa wspominania w poprzednim punkcie.

A gdy już na dobre połkniesz kolorowankowego bakcyla, to brakujące kolory możesz dokupować w sklepach artystycznych. Markowe kredki lepszej jakości można kupić nawet pojedynczo.

5. Rozwiń skrzydła

Kontury, które tworzą kolorowankę są jedynie początkiem dzieła. Zacznij więc je kreatywnie eksplorować. Możesz np. pokolorować liście zaczynając od koloru ciemnozielonego do jasnego, a kończąc na żółtym. W ten sposób w obrębie jednego konturu uzyskasz ciekawy efekt przenikania między sobą kolejnych barw.

6. Dodaj coś ekstra

A co kiedy pola wewnątrz konturów zostaną już wypełnione kolorami? Pora wyjść poza nie! Jeśli np. masz przed sobą obrazek przedstawiający pięknego dzika lub wilka? To dorysuj w jego tle las. Kolorujesz samochody? Może zatem przyda im się tło w formie toru wyścigowego lub garażu? Lubisz kolorować bohaterów kreskówek? Może więc Świnka Peppa ucieszy się, jeśli dorysujesz jej kilka elementów charakterystycznych dla tej uroczej bajki? Postaraj się uruchomić swoją wyobraźnię i wzbogacaj gotowe obrazki o swoje własne elementy, a końcowy efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny.

7. Światło i cień

Aby wskoczyć na kolejny etap wtajemniczenia, spróbuj zapanować nad świadomym rozkładem światła i cienia na obrazku. Wyobraź sobie, gdzie może być źródło światła i jak pada na elementy widoczne na obrazku. Które fragmenty będą najjaśniejsze, a gdzie postarasz się odwzorować cień? Jeśli na wydrukowanym obrazku nie ma wskazanego źródła światła to stwórz własne!