REKLAMA

Co zrobić, aby częściej wygrywać konkursy fotograficzne?

Jedną z najpopularniejszych kategorii konkursów internetowych, są konkursy fotograficzne. Dla pasjonatów fotografowania, jest to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, połączona z szansą na zdobycie nagrody. Ich duża popularność sprawia jednak, że liczba przesyłanych zgłoszeń konkursowych potrafi być bardzo duża. W głowach wielu konkursowiczów rodzi się wtedy pytanie: Jak sprawić, aby moje szanse na wygraną były większe? W tym artykule podsuniemy Ci 5 sprawdzonych sposobów, na częstsze wygrywanie konkursów fotograficznych.

konkursy fotograficzne
Co zrobić, aby częściej wygrywać konkursy fotograficzne?

1. Nie odpadnij w przedbiegach!

Na początku warto zacząć od podstaw. Może to być nieco zaskakujące, ale wielu uczestników wypisuje się z listy zwycięzców na własne życzenie przez to, że nie spełniają wymogów formalnych. Nikt nie lubi formalności, ale Ty nie chcesz odpaść w przedbiegach, prawda? Dlatego zawsze czytaj wskazane przez organizatorów zasady konkursów, a później ich przestrzegaj.

Konkursy fotograficzne, podobnie jak wszystkie inne, powinny zawierać łatwo dostępny regulamin. Natomiast skrót najważniejszych zasad powinien być wskazany na stronie konkursowej, plakacie reklamowym i we wszelkich innych miejscach promujących dany konkurs.

Faktem jest, że niektóre z ustalonych odgórnie zasad mogą wydawać się niepotrzebne, ale z jakiegoś powodu zostały ustalone i zapewne są istotne dla jury konkursowego lub organizatora konkursu. Przestrzegaj ich zatem co do joty, a zrobisz pierwszy krok w kierunku zwycięstwa.

2. Wybór kategorii konkursowej

Zagłębiając się w świat konkursów fotograficznych, z pewnością dostrzeżesz, że spora ich część jest podzielona na sekcje tematyczne, poziom zaawansowania lub jeszcze inne kategoryzacje. Zatrzymaj się przy tym aspekcie na moment i rozważ, która z kategorii jest dla Ciebie najodpowiedniejsza? W której masz największe szanse się wykazać?

Nie podejmuj takiej decyzji pod wpływem pierwszego impulsu, a raczej zdaj się na podejście analityczne.

Czy można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jakie kategorie będą cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników? Jeśli tak, to zapewne tam będzie najwięcej zgłoszeń i może lepiej się tam nie pchać? No chyba, że jest to Twój konik – wtedy wysłanie zgłoszenia będzie uzasadnione. W przeciwnym wypadku, poszukaj mniej obleganych tematów.

3. Poziom uczestników

Kolejnym znaczącym krokiem do zwycięstwa jest przeprowadzenie małego wywiadu, który pozwoli Ci zebrać przydatne informacje odnośnie zgłaszanych prac i potencjalnych uczestników. Jeśli konkurs fotograficzny, który sobie upatrzyłeś, jest imprezą cykliczną, to z dużą dozą prawdopodobieństwa można gdzieś obejrzeć fotografie wyróżnionych w poprzednich edycjach.

Przejrzyj je, a będziesz mógł ocenić poziom prac konkursowych zgłaszanych do danego konkursu. Jeśli jesteś w stanie stworzyć dzieło na podobnym poziomie, to nie ma co się zastanawiać – trzeba działać!

Może nawet uda Ci się odgadnąć gust komisji konkursowej wyłaniającej laureatów? Jaki styl preferują? Czy są otwarci na nowości i odważne potraktowanie tematu? Każda z takich informacji może okazać się kluczem do zwycięstwa.

4. Jakość ma znaczenie

Slogany, które czasem zdają nam się nadmiernie powycierane, potrafią być brutalnie prawdziwe w konfrontacji z rzeczywistością. Wpajał Ci ktoś kiedyś, że jakość jest ważniejsza od ilości? Otóż w świecie konkursów jest to święta prawda!

Regulamin licznych konkursów fotograficznych umożliwia dodawanie wielu zgłoszeń i prac konkursowych. Z jednej strony wydaje się to kuszące, ale jednocześnie może być to bardzo ryzykowne zagranie. Dlaczego? Bo możesz zmęczyć jury swoją osobą.

Jeśli zasypiesz komisję konkursową serią co najwyżej przeciętnych fotografii, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że poczują się znudzeni. I nawet jeśli wśród Twoich prac trafi się prawdziwa perełka, to łatwiej będzie ją przeoczyć.

5. Poszukaj niszy

Ilość nadsyłanych na daną promocję zgłoszeń konkursowych, jest wypadkową atrakcyjnością ufundowanych nagród oraz budżetu wydanego na promocję. Jeśli więc informację o danym konkursie znajdujesz w szeroko odwiedzanych miejscach, to pewnie będzie tłoczno! A im większa ilość zgłoszeń, tym mniejsza szansa na wygraną. Tak po prostu działa statystyka.

Dobrym rozwiązaniem tej kwestii, może być włożenie większego wysiłku w wyszukiwanie konkursów. Świat konkursowy jest bardzo rozległy i codziennie dodawane są nowe niszowe konkursy fotograficzne, tylko trzeba umieć do nich dotrzeć. Ufundowane nagrody pewnie nie przyprawią Cię o zawrót głowy, ale nawet w mniejszych promocjach można wyłowić całkiem ciekawe gadżety.

Tu możesz ich szukać:

• agregatory konkursów, np. Fajnekonkursy.pl
• wpisanie w Google jak najbardziej konkretnej frazy, np. „konkurs fotograficzny dla dzieci Słupsk” itp.
• kluby i kółka zainteresowań związane z fotografią
• tematyczne fora internetowe

Powodzenia!