Tylu rezerwistów do tej pory zmobilizowano w Rosji

Siergiej Szojgu i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Siergiej Szojgu i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu poinformował, ilu poborowych udało się do tej pory Rosjanom zmobilizować.

Minister Siergiej Szojgu poinformował, że w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia przez prezydenta Władimira Putina mobilizacji, do rosyjskiej armii wcielono ok. 200 tys. mężczyzn.

REKLAMA

Co ciekawe – zwraca na to uwagę m.in. „The Moscow Times” – nawet pomijając to, że dane są zapewne zaokrąglone zgodnie z typową dla Moskwy propagandą sukcesu, to wciąż są o 100 tys. niższe od deklarowanych w celach mobilizacji.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Miało być 300 tys. a jest 200 tys. Zdaje się, że młodym Rosjanom lepiej wychodzi mobilizacja do wyjazdu z Rosji niż zaciąganie się do wojska, bo od czasu ogłoszenia poboru – informuje rosyjski „Forbes” – z Federacji wyjechało już 700 tys. mężczyzn w wieku poborowym wraz z rodzinami.

Rosjanie uciekają przez antywolnościowym dekretem Putina głównie do państw sąsiednich na Kaukazie Południowym i w Azji Środkowej.

Mniejszą popularnością wśród rosyjskich uchodźców cieszy się Unia Europejska, choć i tu wyjechało – podaje agencja graniczna Frontex – 66 tys. rosyjskich obywateli.

Rosjanie w defensywie. Ukraińcy robią postępy na południu i na wschodzie kraju

REKLAMA