Wiceminister finansów: Ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku jest duże

Artur Soboń. / Foto: PAP
Artur Soboń. / Foto: PAP
REKLAMA

Wiceminister finansów w pisowskim rządzie Artur Soboń przyznał w programie „Sedno sprawy” Radia Plus, że „ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku jest duże”.

– Nie znam żadnej prognozy panie redaktorze, która mówiłaby, że w przyszłym roku ta inflacja, w skali roku oczywiście, będzie wyższa, podobna. Natomiast one jednocześnie pokazują jak ona będzie w drugiej połowie roku znacząco spadać. Rok do roku, mówimy o bazie, więc nie miesiąc do miesiąca, bo rzeczywiście miesiąc do miesiąca będzie nam systematycznie w przyszłym roku spadać, ale rzeczywiście ryzyko wzrostu inflacji z początkiem roku jest duże – mówił Artur Soboń w programie Radia Plus.

REKLAMA

Tematem rozmowy były także ceny energii. Soboń poruszył kwestie projektu opracowywanego właśnie w Ministerstwie Klimatu.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

– W Ministerstwie Klimatu precyzyjnie, dzisiaj opracowywany jest projekt, który ma z jednej strony spowodować, że będzie jakiś cap cenowy na wytwarzaniu energii, czyli będzie złapana jakaś cena, po której ta energia będzie sprzedawana. Z drugiej strony, ta różnica pomiędzy kosztem wytwarzania obciążeniami w postaci ETS i godziwą marżą oczywiście dla producentów energii. Pytanie czy elektroenergetyki czy całych paliw kopalnych, ta różnica w jakiejś części, w jakimś procencie trafiłaby jako taka ekstra danina w postaci nadmiarów zysków – stwierdził pisowski polityk na antenie radia.

Sasin nie rozumie ani tego, jak powinny działać samorządy, ani tego, jak powinno działać państwo

REKLAMA