
Sejm powołał w czwartek Gabrielę Masłowską i Iwonę Dudę do Rady Polityki Pieniężnej; obie kandydatki zgłoszone zostały przez PiS. Większości nie zdobyły dwie kandydatury zgłoszone przez Lewicę – Dariusza Standerskiego oraz Macieja Szlindera. Jeszcze przed głosowaniem swoje zdanie na temat wszystkich kandydatów wyraził poseł Konfederacji Jakub Kulesza.
Gabriela Masłowska otrzymała 228 głosów, Iwona Duda 227, Dariusz Standerski 182, a Maciej Szlinder 62 głosy za swoją kandydaturą. Posłowie mogli w głosowaniu wskazać dwie kandydatury.
Zarówno Masłowska, jak i Duda uzyskały wcześniej pozytywną opinię sejmowej komisji finansów.
Klub PiS zgłosił kandydatury Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do Rady Polityki Pieniężnej (RPP) pod koniec września tego roku.
Iwona Duda w latach 2021-2022 była prezesem PKO Banku Polskiego, a wcześniej, w latach 2020-2021 sprawowała funkcję prezesa Alior Banku. Z kolei Masłowska była posłanką na Sejm IV, V, VI, VII, VIII kadencji. Jest także posłanką PiS obecnej kadencji Sejmu; zasiada w Komisji Finansów Publicznych.
Pod koniec stycznia grupa posłów PiS zgłosiła Masłowską na kandydatkę do RPP, ale na początku lutego zrezygnowała ona z kandydowania. W oświadczeniu złożonym do sekretariatu marszałka Sejmu napisała, że wycofuje swoją kandydaturę z przyczyn osobistych.
Na początku września br. Senat powołał Joannę Bożenę Tyrowicz na stanowisko członka Rady Polityki Pieniężnej. Senat uzupełnił skład RPP w związku z rezygnacją ze stanowiska przez Rafała Surę, który został powołany pod koniec lipca do Zarządu NBP.
W skład RPP wchodzi jej przewodniczący, czyli prezes NBP, oraz 9 członków, powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm oraz Senat. Ustawa o NBP przewiduje, że ustalenia RPP podejmowane są przy obecności co najmniej pięciu członków, w tym jej przewodniczącego.
Kulesza o kandydatach do RPP
– Zmartwię państwa, nie ma absolutnie żadnego znaczenia, kogo państwo z tej czwórki wybiorą, ponieważ gdy zobaczymy na to, co doprowadziło do tej drożyzny, inflacji, jakie decyzje do tego doprowadziły i spojrzymy na tych kandydatów, to jest wysoce prawdopodobne, że ci kandydaci popełnialiby dokładnie te same błędy, które były popełnione – ocenił poseł Konfederacji.
– Spójrzmy na główne cele Narodowego Banku Polskiego i Rady Polityki Pieniężnej. Jest to utrzymanie inflacji na poziomie 2,5 proc. – to jest cel inflacyjny. Jaką mamy inflację? 17 proc. Siedmiokrotnie przekroczony cel inflacyjny – wskazał.
– Drugim celem NBP jest mocna złotówka. Jaką mamy wartość złotówki? Dolar chodzi już po 5 zł, tzn., że złotówka jest najsłabsza w historii III RP – zaznaczył Kulesza.
– Co do tego doprowadziło? Zwiększenie wydatków publicznych przez te 8 lat o prawie 100 proc. – a patrząc na wydatki pozabudżetowe, to o ponad 100 proc. Państwo to zrobili, a państwo to popierali – mówił Kulesza zwracając się to do prawej, to do lewej strony sali.
Przypomniał też, że już przed mniemaną pandemią inflacja wynosiła 4,7 proc. – Mówię o styczniu 2020 r. A państwo zrobili wszystko, żeby tę inflację pogłębić – dodał.
– Stopy procentowe obniżone do zera, rozwiązanie worka z wydatkami, 300 mld rozrzucane z helikoptera – wyliczał, zaznaczając, że wina leży zarówno po stronie rządu, jak i totalnej opozycji.
– Czy państwa kandydat, mówię do Lewicy, pan Maciej Szlinder popełniłby ten sam błąd? Oczywiście. On jest zwolennikiem jeszcze większego zwiększania wydatków publicznych, poprzez wprowadzanie dochodu gwarantowanego – podkreślił poseł Konfederacji.
– Jak chce to sfinansować? Ze zwiększenia PIT-u. Zapomniał tylko dodać, że gdyby zwiększyć opodatkowanie pracy o poziom, który byłby potrzebny, żeby wypłacać każdemu dochód gwarantowany, to osoby na płacy minimalnej czy emeryci płaciliby większe podatki niż dostawaliby w ramach tego dochodu gwarantowanego – stwierdził.
– Każdy z tych kandydatów będzie popełniał te same błędy, a drożyzna będzie rosła – skwitował Jakub Kulesza.
.@Kulesza_pl (@Wolnosciowcy) o wyborze członków RPP: każdy z tych kandydatów będzie popełniał te same błędy pic.twitter.com/DPoc8OVzbM
— Marcin Mikołajczak (@mkljczk) October 6, 2022