Po aneksji Putin podpisał kolejny dekret. Rosja zagarnia nie tylko terytorium

Władimir Putin i żołnierze Źródło: PAP/EPA
Władimir Putin i żołnierze Źródło: PAP/EPA
REKLAMA

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego Zaporoska Elektrownia Atomowa zostaje formalnie uznana za własność Rosji.

Za sprawą dekretu Putina powołana zostanie nowa spółka skarbu państwa o nazwie „Zaporoska Elektrownia Atomowa” oraz spółka akcyjna. W ten sposób Rosjanie chcą rzekomo zapewnić elektrowni możliwość działania (na reaktory są wyłączone ze względu na ryzyko ostrzału).

REKLAMA

Kapitał zakładowy nowych podmiotów to 2 miliardy rubli. Sto procent udziałów w spółce posiada Rosyjska Państwowa Korporacja Energii Jądrowej „Rosatom”. O sprawie informuje Reuters i Interfax.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Aneksja terytoriów Ukrainy do Rosji

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał cztery ustawy ratyfikujące traktaty o przystąpieniu do Rosji donieckiej i ługańskiej republik ludowych oraz obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

Granice republik i regionów będą wyznaczać granice terytoriów, które „istniały w dniu ich powstania i przystąpienia do Rosji” – czytamy w dokumencie.

Dopóki szefowie nowych regionów nie zostaną wybrani zgodnie z rosyjskim prawem, będą nimi kierować pełniący obowiązki szefów, których mianuje Putin. Regionalne wybory parlamentarne odbędą się wszędzie tego samego dnia we wrześniu 2023 r.

Czytaj więcej:

Putin podpisał ustawy o przyłączeniu nowych terytoriów do Rosji

REKLAMA