Nowy projekt Konfederacji „Mój dom – moja twierdza”. „Wzywamy do przywrócenia normalności” [VIDEO]

Robert Winnicki i Grzegorz Braun.
Robert Winnicki i Grzegorz Braun. (Fot. PAP)
REKLAMA

Konfederacja zaprezentowała projekt ustawy roboczo nazwany „Mój dom – moja twierdza”. Zakłada on brak jakichkolwiek represji, ciągania po sądach za działanie w obronie koniecznej.

Pod koniec września doszło do tragicznego wydarzenia w Poznaniu. Bandyta próbował włamać się na jedną z posesji, a domownicy poszli bronić dobytku.

REKLAMA

Włamywacz najpierw powalił na ziemię starszego, 83-letniego mężczyznę. Następnie obezwładnił 18-latka i zaczął go dusić. Na pomoc ruszyła kobieta, która wbiła bandycie nóż pod żebra. W wyniku odniesionych ran złodziej zmarł.

Policja początkowo zapowiadała, że zdarzenie zostanie zakwalifikowane jako obrona konieczna. Innego zdania jest jednak prokuratura. Śledczy twierdzą, że zeznania rodziny nie są do końca spójne. Prokurator nie jest pewny, czy rzeczywiście działali w ramach obrony koniecznej, czy doszło do przekroczenia granic obrony koniecznej.

Domownicy usłyszeli prokuratorskie zarzuty, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zaznaczył jednak, że jeśli w toku śledztwa okaże się, że rodzina działała w obronie koniecznej, to postępowanie zostanie umorzone.

CZYTAJ WIĘCEJ: W samoobronie śmiertelnie ranili bandytę. Prokuratura jednak stawia zarzuty!

Konfederacja: Mój dom – moja twierdza

Do głośnej sprawy z Poznania odniosła Konfederacja Wolność i Niepodległość. Uważa, że potrzeba jest zmiana prawa, by w podobnej sytuacji organy ścigania zawsze stawały po stronie broniących się. Projekt ustawy nazwali „Mój dom – moja twierdza”.

To jest sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna – ocenił prokuratorskie zarzuty Robert Winnicki.

Mogę tylko powiedzieć matce tego chłopaka, która być może uratowała go przed śmiercią, atakując włamywacza, że w moich oczach jest pani bohaterką. Nie należy się pani prokuratura, tylko należą się gorące i serdeczne podziękowania. Gratulacje za bohaterską postawę – dodał Winnicki.

Jakub Kulesza powiedział, że w tej sytuacji rodzina nie może liczyć ani na prokuraturę, ani na wymiar sprawiedliwości. – Dlatego, że prawo jest złe – ocenia.

Nie podlega karze, kto…

Kulesza przekazał, że w proponowanej ustawie znalazł się „jasny i prosty” zapis.

„Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo na przylegający do nich ogrodzony teren lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc” – brzmi zapis w Kodeksie karnym proponowany przez Konfederację.

Aby projekt mógł być procedowany w Sejmie potrzebne jest minimum 15 podpisów. Konfederacja zaprosiła przedstawicieli wszystkich ugrupowań do poparcia ustawy.

Nie zawsze służby są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo. Pozwólmy obywatelom bronić się samemu. Pozwólmy im stosować samoobronę – powiedział Kulesza.

Braun: Przestępcy nie mogą mieć gwarancji nietykalności

To bardzo prosta alternatywa. Żebyśmy my, ludzie uczciwi, mogli się czuć bezpiecznie, przestępcy nie mogą mieć gwarancji nietykalności. Przestępcy nie mogą liczyć na to, że prawo zawsze stanie po ich stronie – mówił Grzegorz Braun.

Według Brauna czymś niepojętym jest, że w aktualnej sytuacji prawnej próba działania w samoobronie jest obciążona ryzykiem ciągania przez prokuraturę po sądach. – Wzywamy do przywrócenia normalności w tej dziedzinie naszego życia – powiedział Braun.

Cała konferencja do obejrzenia poniżej.

REKLAMA