
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z jednego ze spotkań króla Karola III z premier Wielkiej Brytanii Liz Truss. Komentatorzy zastanawiają się, czy oznacza to chłodne stosunki między koroną a rządem, czy też Karol III po prostu nie ukrywa niechęci do wykonywania swoich obowiązków. A może to takie żarty?
Monarcha Wielkiej Brytanii raz w tygodniu spotyka się z premierem, by być na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się w państwie i jakie działania planuje rząd, który działa w jego imieniu.
Te spotkania są niezwykle ważne dla brytyjskiego systemu politycznego, bo zapewniają ciągłość władzy i chronią przed rewolucyjnymi zmianami. Dzięki nim król lub królowa mogą także lepiej doradzać kolejnym rządom i dzielić się z kolejnymi premierami doświadczeniami ich poprzedników.
Królowa Elżbieta wykonywała ten obowiązek przez całe życie, a ostatni raz spotkała się z nową premier na kilka dni przed śmiercią. Dzięki tym spotkaniom mogła m.in. dzielić się z Borisem Johnsonem tym, co wyniosła ze spotkań z Winstonem Churchillem, który był politycznym idolem byłego premiera. Elżbieta II spotykała się także z tymi szefami rządu, którzy byli nieprzychylni monarchii.
Brytyjczycy już teraz widzą, że następca królowej – Karol III – nie idzie w ślady matki i nie ma w sobie takiej pokory. Na ostatni spotkaniu z premier Liz Truss król był wyraźnie zniecierpliwiony i niezadowolony. Komentatorzy zastanawiają się, czy oznacza to, że istnieje jakiś konflikt pomiędzy monarchą a premier, czy też po prostu Karol III aż tak bardzo pokazuje, że nie ma ochoty wypełniać swoich obowiązków władcy.
Tak wyglądał dialog między wchodzącą do pomieszczenia premier, a witającym ją królem:
Liz Truss: Wasza Wysokość [kłania się]
Król Karol III: Ech, więc znów przyszłaś
Liz Truss: To wielka przyjemność
Król Karol III: Ech jej, jej…. no, niech będzie… – westchnął monarcha.
Ekscentryczne zachowanie króla było tak zaskakujące, że nawet pilnujący drzwi gwardzista nie wytrzymał i zaczął się śmiać, a słyną oni z tego, że nic nie wyprowadza ich z równowagi.
NEW VIDEO: King Charles holds the first of his weekly audiences with Prime Minister Liz Truss.
It happened today at Buckingham Palace pic.twitter.com/VibppWrT8C— Chris Ship (@chrisshipitv) October 12, 2022