Ten raport nie pozostawia złudzeń. TYLE Polska wydaje na uchodźców. Braun: „To dopiero początek”

Grzegorz Braun. / Foto: PAP
Grzegorz Braun. / Foto: PAP
REKLAMA

Z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że koszty utrzymania uchodźców z Ukrainy w Polsce w samym tylko 2022 r. wyniosą ponad 40 mld zł. Poniosą je naturalnie polscy podatnicy. Jak się okazuje, jest to najwięcej w Europie. Doniesienia te krótko skomentował poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Raport „Migration Outlook 2022” jasno wskazuje, że Polska – z kieszeni podatników – wyłoży w tym roku najwięcej spośród państw OECD środków na utrzymanie uchodźców z Ukrainy. Wyliczono bowiem, że jest to 8,36 mld euro, czyli blisko jednej trzeciej wszystkich kosztów, które ponoszą ujęte w raporcie państwa (26,8 mld euro).

REKLAMA

Drugie na tym „podium” są Niemcy, z kwotą 6,8 mld euro. Kolejne państwa to Czech – ponad 1,9 mld euro, Hiszpania – niemal 1,36 mld euro oraz Rumunia – ponad 1 mld euro. Wynika stąd, że ponad połowa wszystkich kosztów będzie pokryta łącznie z budżetu Polski i Niemiec.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

W dokumencie doprecyzowano, że dane dotyczą „10-miesięcznego okresu 2022 roku”. W koszty te wpisują się: bezpośrednie wsparcie finansowe (socjal) i zakwaterowanie, koszty edukacji oraz opieki zdrowotnej.

Wskazano, że główne koszty to zapewnienie uchodźcom zakwaterowania i świadczenia socjalne. W dalszej kolejności są to pieniądze przeznaczone na edukację i opiekę zdrowotną.

Dane ujęte w raporcie OECD oparto m.in. na szacunkowej liczbie uchodźców w poszczególnych państwach. Zaznaczono, że w przypadku Węgier oraz Rumunii mogą być nawet przeszacowane, ponieważ spora część Ukraińców stamtąd wyjechała.

Według dokumentu Polska 6,2 mld euro przeznaczy na zakwaterowanie i socjal dla uchodźców. Kolejne 1,5 mld euro pójdzie na edukację ukraińskich dzieci i młodzieży. 664 mln euro to koszt opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy.

Raport krótko skomentował poseł Grzegorz Braun. „A to „tylko” socjal” – zaznaczył.

„Jak szacować transfery „w naturze”, sprzętu, paliw etc. na UKR🇺🇦? Ile kosztował PL🇵🇱 interwencyjny skup hrywny? Ile wynoszą zyski tracone codziennie na skutek blokad i sankcji? Ile kosztuje „kryzys energetyczny?” – pytał poseł Konfederacji, zwracając uwagę, że „to dopiero początek”.

Swój wpis opatrzył hasztagiem „#StopUkrainizacjiPolski”.

REKLAMA