Dworczyk: Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink

Szef KPRM Michał Dworczyk fot. PAP/ Andrzej Grygiel
Szef KPRM Michał Dworczyk fot. PAP/ Andrzej Grygiel
REKLAMA

Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink, dzięki którym przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji – poinformował minister-członek RM Michał Dworczyk. Dodał, że „terminale zainstalowano głównie w miastach obwodu charkowskiego”.

Satelitarne terminale internetowe Starlink stworzone przez firmę SpaceX to istotne źródło komunikacji dla ukraińskiego wojska, zapewniające wsparcie w walkach i umożliwiające pozostanie w kontakcie nawet po zniszczeniu sieci telefonii komórkowej i internetowej przez rosyjskiego najeźdźcę.

REKLAMA

„Polska przekazała Ukrainie 150 terminali Starlink, dzięki którym przywracana jest łączność na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Terminale zainstalowano głównie w miastach obwodu charkowskiego” – napisał w piątek wieczorem na Twitterze minister Dworczyk.

Jak wynika z raportu opublikowanego przez amerykański serwis CNN, w zeszłym miesiącu firma Elona Muska SpaceX ostrzegła Pentagon, że może zaprzestać przekazywania swoich usług satelitarnych Starlink Ukrainie, chyba że USA zaczną płacić dziesiątki milionów dolarów miesięcznie, aby utrzymać kluczowe usługi komunikacyjne w ogarniętym wojną kraju.

W liście zażądano, aby Pentagon przejął finansowanie użycia satelitów Starlink przez rząd w Kijowie i ukraińskie wojsko, co według SpaceX kosztowałoby ponad 120 mln dolarów do końca roku i blisko 400 mln dolarów przez następne 12 miesięcy.

Kijów znajdzie rozwiązanie, by utrzymać działanie na Ukrainie usług satelitarnych Starlink – zapowiedział w piątek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

REKLAMA