Po przemówieniu Xi Jinpinga. Wielomski: „Będzie wielka wojna z…”

REKLAMA

Nie milkną echa po przemówieniu Xi Jinpinga podczas XX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Publicysta „Najwyższego Czasu!” prof. Adam Wielomski ocenia, że szykuje się wielka wojna.

Pekin uznaje Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli. Władze w Tajpej twierdzą natomiast, że Tajwan jest niezależnym krajem.

REKLAMA

W sierpniu chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) przeprowadziła bezprecedensowe manewry wokół Tajwanu, co według Pekinu było odwetem za wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Amerykańscy urzędnicy oceniali, że Xi chce w najbliższych latach rozwinąć zdolności wojskowe do siłowego zajęcia Tajwanu, choć nie jest jasne, czy planuje rzeczywiście podjąć taką próbę.

Chiny zaostrzają retorykę wobec Tajwanu

Podczas przemówienia na zjeździe partyjnym przywódca Chin zaostrzył retorykę wobec Tajwanu. Oświadczył, że Chiny dążą do „pokojowego zjednoczenia” z Tajwanem, ale zaznaczył, że „nie wyrzekną się” możliwości użycia siły przeciwko „separatystom” i „zewnętrznym ingerencjom”.

Ponadto podkreślił, że „rozwiązanie kwestii Tajwanu powinno być w rękach Chińczyków”, co było dość jasnym komunikatem pod adresem USA.

Pekin uważa bowiem, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy „ingerują w sprawy Tajwanu”.

„Całkowite zjednoczenie naszego kraju musi być osiągnięte i bez wątpienia może być osiągnięte” – podkreślił Xi.

Przemówienie przywódczy Chin skomentował prof. Adam Wielomski, publicysta „Najwyższego Czasu!”. Nie ma on wątpliwości, że szykuje się wielka wojna.

„Xi Jinping zapowiedział dziś wielką rozbudowę chińskiej armii i zjednoczenie z Tajwanem. Będzie wielka wojna z USA na lądzie, morzu i w powietrzu” – napisał prof. Wielomski.

REKLAMA