Afera w Niemczech. Profesorowie rysowali Żydów ze świńskimi głowami. „Dwie postaci kłują w oczy”

Flaga Niemiec, Flaga Izraela/Źródło: Pixabay (kolaż)
Flaga Niemiec, Flaga Izraela/Źródło: Pixabay (kolaż)
REKLAMA

Pod transparentem „Nie jesteśmy świniami” przedstawiciele społeczności żydowskiej protestowali w czwartek przed Uniwersytetem Sztuk Pięknych w Hamburgu. Żądali zwolnienia dwóch gościnnych profesorów, którym zarzuca się antysemickie poglądy – informuje w piątek portal stacji Norddeutschland Rundfunk (NDR).

Reza Afisina i Iswanto Hartono to członkowie grupy artystycznej Ruangrupa z Indonezji, którzy od 12 października objęli gościnnie profesurę na hamburskiej uczelni artystycznej. Podczas tegorocznej wystawy Documenta w Kassel ich prace wywołały tam kontrowersje i oskarżenia o antysemityzm.

REKLAMA

„Oni nie mogą tu zostać!”

Pierwsze dzieło o antysemickim charakterze zostało zdemontowane tuż po otwarciu wystawy Documenta w połowie czerwca. Prac artystycznych, zawierających antyżydowskie stereotypy, ujawniono w czasie trwania wystawy jeszcze kilka.

W czwartek przed budynkiem uniwersytetu protestowali Żydzi. „Oni obydwaj (Afisina i Hartono) nie mogą pozostać jako profesorowie w Hamburgu” – powiedział Szlomo Bistritzky, rabin Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga. „Nie chcieliśmy się tu znaleźć. Ale w ciągu ostatnich kilku dni wielu członków naszej społeczności, Żydzi z całych Niemiec, rozmawiało z nami na ten temat. Nikt, kto rysuje Żydów ze świńskimi głowami lub innymi stereotypami, nie powinien wystawiać swojej sztuki w Niemczech. Żydzi czują się tym obrażeni i zranieni” – wyjaśnił rabin.

Protesty odbywały się jeszcze przed przyjazdem obydwu artystów do Hamburga. Społeczność żydowska podkreśliła w swoim oświadczeniu z początku października, że jest to „hańba dla ich rodzinnego miasta Hamburga”.

„Nie jesteśmy antysemitami!”

„Rozpoczęcie roku akademickiego z udziałem obydwu artystów z Ruangrupy – Rezą Afisina i Iswanto Hartono – zostało zakończone 45 minutach. Artystom tym, będącym w gronie kuratorów tegorocznej wystawy Documenta, zarzuca się m.in. związki z antyizraelskimi ruchem BDS” – przypomina NDR.

W wywiadzie dla stacji radiowej NDR, udzielonym 12 października przed rozpoczęciem zajęć akademickich, Afisina i Hartono zadeklarowali, że nie są antysemitami. „Potępiamy wszelkie formy dyskryminacji i rasizmu, a także zabójstwa i przemoc” – powiedział Hartono.

„Dwie postaci kłują w oczy”

Rektor hamburskiej uczelni Martin Koettering do tej pory nie zgodził się na odwołanie zaproszenia dla kontrowersyjnych profesorów. „Uważam, że uczelnia artystyczna jest dobrym miejscem do przepracowania tego ze studentami” – powiedział rektor. Jego zdaniem, w dyskusję należy włączyć też Afisinę i Hartono. „Lepiej podyskutować z nimi, zamiast tylko o nich” – stwierdził Koettering.

Jak relacjonował w czerwcu dziennik „Sueddeutsche Zeitung” oburzenie wywołał ogromny obraz „zawieszony na rusztowaniu przed halą 'documenta’.

„Dwie postacie kłują oczy: świnia, na której żołnierskim hełmie widnieje słowo 'Mosad’ (nazwa izraelskiego wywiadu zagranicznego), a na szyi ma czerwoną chustę z gwiazdą Dawida. I kolejna postać, która ukazuje ortodoksyjnego Żyda z kłami i runami SS na kapeluszu” – opisywała gazeta.

REKLAMA