Rządzący Afganistanem talibowie próbują nawiązać stosunki z Izraelem. „Chcą utrzymać swój reżim”

Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN
Talibowie w Afganistanie. Foto: PAP/EPA/BANARAS KHAN
REKLAMA

Niektórzy przedstawiciele rządzącego Afganistanem Talibanu są skłonni nawiązać stosunki z Izraelem – poinformował w poniedziałek portal Israel Today, powołując się na pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela afgańskich władz.

„Nazwa Taliban jest dla wielu na Zachodzie synonimem islamskiego terroryzmu. Jest w świadomości większości osób nierozerwalnie związana z Al-Kaidą. Szokiem jest więc fakt, że Talibowie sygnalizują, iż są otwarci na nawiązanie stosunków z Państwem Izrael” – napisał portal.

REKLAMA

W ubiegłotygodniowej rozmowie z izraelskim kanałem i24News niewymieniony z nazwiska afgański urzędnik, mający powiązania z rządem talibów, powiedział, że pewne frakcje wewnątrz rządu chcą rozpocząć ustanawianie stosunków z państwem żydowskim.

„Na wstępnym etapie są zainteresowani nawiązaniem poufnych stosunków z zamiarem, by te negocjacje przyniosły owoce w ciągu najbliższych lat” – powiedziało źródło, zaznaczając, że celem końcowym są pełnoprawne stosunki dyplomatyczne.

Talibowie uważają się za izolowanych i wiedzą, że aby przetrwać, muszą nawiązać stosunki z regionalnymi potęgami, wyjaśnia Israel Today.

„Chcą wzmocnić pozycję i utrzymać swój reżim. Dlatego muszą nawiązać silne relacje z mocarstwami w regionie, a Izrael postrzegają jako silnego gracza” – wyjaśniło afgańskie źródło.

Podpisanie Porozumień Abrahama (porozumienia pomiędzy Izraelem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Stanami Zjednoczonymi, zawarte 13 sierpnia 2020 roku) oraz normalizacja stosunków Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem najwyraźniej dały do myślenia talibom – uważa Israel Today.

„Niektóre kraje muzułmańskie nawiązały porozumienia z Izraelem, ponieważ jest to w ich interesie narodowym, a my również mamy swój własny interes narodowy” – dodało afgańskie źródło cytowane przez portal.

Talibowie rządzą w Afganistanie od 2021 roku. Przejęli władzę po wycofaniu się wojsk koalicji zachodniej, które przebywały tam od 2001 roku.

REKLAMA