Zapadlisko w Trzebini. Mieszkańcy odczuwają silne wstrząsy, burmistrz żąda wyjaśnień

Trzebinia, 20.09.2022. Na zdjęciu z drona zapadlisko na miejskim cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II w Trzebini, 20 bm. W wyniku osunięcia się ziemi, najprawdopodobniej z powodu szkód pogórniczych, uszkodzeniu uległo ok. 50 grobów. Foto: PAP/Łukasz Gągulski
Zdjęcie ilustracyjne / Trzebinia, 20.09.2022. Na zdjęciu z drona zapadlisko na miejskim cmentarzu przy ulicy Jana Pawła II w Trzebini. W wyniku osunięcia się ziemi, najprawdopodobniej z powodu szkód pogórniczych, uszkodzeniu uległo ok. 50 grobów. Foto: PAP/Łukasz Gągulski
REKLAMA

Od kilku tygodni w Trzebini, o której głośno było w kontekście zapadliska na cmentarzu, odczuwalne są silne wstrząsy. Mieszkańcy są tym faktem mocno zaniepokojeni. Jak się okazuje, sytuacja ta trwa jednak o wiele dłużej. Burmistrz zaś żąda wyjaśnień od prezesa Tauronu.

Mieszkańcy miasta i całej gminy od ponad pół roku odczuwają konsekwencje niewłaściwej likwidacji Kopalni Węgla Kamiennego Siersza. Z doniesień RMF FM wynika, że burmistrz Trzebini wystosował pismo do Prezesa Zarządu Tauron Wydobycie S.A. Rozgłośnia dotarła do treści dokumentu. Jarosław Okoczuk miał w nim postawić szereg pytań dotyczących działalności Tauronu.

REKLAMA

Burmistrz podkreślił w piśmie, że odczuwalne od kilku tygodni silne wstrząsy to efekt wydobycia węgla przez Zakład Górniczy Sobieski. Stwierdził ponadto, że zapadliska, które pojawiają się od ponad roku w mieście, są rezultatem niewłaściwego sposobu likwidacji KWK Siersza.

Okoczuk zaznaczył, że „zintensyfikowana częstotliwość oraz siła, z jaką trzęsie się ziemia, budzą niepokój Mieszkańców gminy Trzebinia”.

Zapadliska w Trzebini miały pojawić się tam, gdzie prowadzono płytką eksploatację węgla – głównie na osiedlach Siersza, Gaj i pobliskich ogródkach działkowych. Ostatnio najpoważniejszy incydent miał jednak miejsce na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II.

Zapadlisko o średnicy ok. 20 metrów pojawiło się 20 września. Jego głębokość sięgała 10 metrów. W wyniku zapadnięcia się ziemi zniszczonych zostało 40 grobów, w których spoczywały szczątki 61 zmarłych. Cmentarz został zamknięty do odwołania. Eksperci ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń twierdzili, że ekshumacja na terenie cmentarza nie jest możliwa. Zapadlisko zostało zasypane.

Biegły przeciwny ekshumacji ciał z zapadliska na cmentarzu w Trzebini

Burmistrz Trzebini wystosował do Tauronu pytania, które przytacza RMF FM:

„Czy ZG Sobieski prowadzi lub planuje prowadzić w najbliższych miesiącach eksploatację pod administracyjnym obszarem gminy Trzebinia lub w bezpośrednim sąsiedztwie?
Czy Tauron Wydobycie S.A kontaktował się ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A. w sprawie powstających na terenie gminy Trzebinia zapadlisk w kontekście wpływu działań wydobywczych ZG Sobieski na prognozowane geologiczne i hydrogeologiczne zmiany, zachodzące w wyniku likwidacji KWK Siersza?
Czy Tauron Wydobycie S.A. posiada aktualne badania lub opinie geologiczne dot. wpływu działań wydobywczych ZG Sobieski w okolicach gminy Trzebinia, ze szczególnym uwzględnieniem powodowanych wstrząsów na możliwość powstawania kolejnych zapadlisk?
Czy Tauron Wydobycie S.A. prowadzi monitoring wpływu wstrząsów powodowanych przez ZG Sobieski na zabudowę mieszkaniową i gospodarczą na terenie gminy Trzebinia?” – czytamy.

REKLAMA