
Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei otwarcie wyraził sprzeciw wobec decyzji Międzyamerykańskiej Komisja Praw Człowieka (IACHR), która wpisała jego kraj na listę krajów „łamiących prawa człowieka”. Komisja znacznie przekroczyła (chociaż „postępowo”) swoje kompetencje i ukarała Gwatemalę za sprzeciwianie się zabijaniu dzieci poczętych.
Międzyamerykańska Komisja Praw Człowieka podjęła decyzję o włączeniu Gwatemali do krajów łamiących rozdział 4b konwencji, czyli państw, które łamią prawa człowieka. Do tej pory na tej liście były takie kraje jak Kuba, Wenezuela i Nikaragua.
Są to kraje, w których znajdują się więźniowie polityczni, gdzie wybory są sfałszowane, a demokracja łamana. „Grzech” Gwatemali polega na zagwarantowaniu prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Gwatemala jest określana nawet mianem stolicy pro-life Ameryki Łacińskiej.
Prezydent ostro potępił „ideologiczną stronniczość” Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) i IACHR, „brak rygoru prawnego” i jak to nazwał „błędy metodologiczne” decyzji sankcjonujących Gwatemalę. Nie po raz pierwszy, kolejna organizacja międzynarodowa okazuje się pomostem do wywierania presji na narodowe państwa przez progresywnych aktywistów przybranych w prawnicze togi.
IACHR wyszła poza swój mandat – stwierdził prezydent. Dodał, że te „zalecenia nie mogą być wiążące, bo muszą w każdym przypadku respektować ustawodawstwo krajowe i porządek konstytucyjny”. Prezydent uznał to nawet za atak na suwerenność swojego kraju. „Gwatemala nie zaakceptuje szantażu ani gróźb ze strony Komisji” – dodał Giammatei we wtorek 25 października.
Prezydent Gwatemali jest uznawany za konserwatystę. Giammattei opowiada się za ochroną życia poczętego, jest przeciw małżeństwom osób tej samej płci, a także obiecał przywrócić karę śmierci, aby pomóc w zwalczaniu okrucieństw miejscowych gangów.
La #MinistraClaudiaRuíz junto al Presidente Alejandro Giammattei y miembros del Gabinete de Gobierno en la mesa multirreligiosa, durante la cual se dio lectura a la declaración conjunta para reafirmar el compromiso de velar por la defensa de la vida y la libertad religiosa. pic.twitter.com/Im4DdX4Xh8
— Mineduc Guatemala (@MineducGT) October 26, 2022