Polacy na Litwie już zarejestrowali się do wyborów samorządowych

Flaga Litwy.
Flaga Litwy. (Zdj. wikipedia)
REKLAMA

Partia AWPL-ZChR została zarejestrowana jako uczestnik kampanii wyborczej w wyborach samorządowych 5 marca 2023 roku. Do wyborów zostało jeszcze trochę czasu, ale kampania na Litwie ruszyła 7 października. W trakcie kampanii m.in. rejestrowani kandydaci i listy kandydatów.

Do tej pory zarejestrowało się już 12 „uczestników kampanii politycznej”. To 11 partii politycznych, w tym Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) i 1 kandydat niezależny.

REKLAMA

Poza AWPL-ZChR do uczestnictwa zgłosiły się Partia Pracy, Związek Demokratów „W imię Litwy”, Związek Chrześcijański, Partia Wolności, Ruch Liberalny, Litewska Partia Regionów, Partia Socjaldemokratyczna, Związek Chłopów i Zielonych, Litewska Partia Zielonych oraz Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci.

Wybory do rad samorządów i na merów odbędą się 5 marca 2023 roku. Poprzednie wybory odbywały się 3 marca 2019 roku.

Przedstawiciele AWPL-ZChR od lat są wybierani na merów rejonów wileńskiego i solecznickiego. Mer Maria Rekść kieruje Samorządem Rejonu Wileńskiego, a mer Zdzisław Palewicz – Samorządem Rejonu Solecznickiego. Wicemerem miasta stołecznego Wilno również jest przedstawicielka AWPL-ZChR – Edyta Tamošiūnaitė.

Radni z ramienia AWPL-ZChR stanowią większość w radach samorządów rejonów wileńskiego i solecznickiego, a także współrządzą w miastach Wilno i Wisaginia oraz mają swoich przedstawicieli w radach rejonów trockiego i święciańskiego.

Źródło: LT24

REKLAMA