Jajecznica będzie daniem dla bogaczy? Ceny jaj szybują w górę

Jaja, pieniądze Źródło: Pixabay, collage
Jaja, pieniądze Źródło: Pixabay, collage
REKLAMA

W ciągu roku ceny jaj wzrosły o 20 proc. – wynika z rządowych statystyk. W niektórych sklepach 10 jaj kosztuje już nawet 12-13 złotych.

Powoli w Polsce zaczyna braknąć produktów, o których moglibyśmy jeszcze powiedzieć, że są stosunkowo tanie. Masło jest niebotycznie drogie, pieczywo także, a teraz również w przypadku chęci zjedzenia ot zwykłej jajecznicy, trzeba również wydać fortunę.

REKLAMA

Obecnie w sklepach jaja klatkowe lub ściółkowe kupimy po 60-70 gr za sztukę. Chcąc kupić zdrowsze – ekologiczne – wydany nawet dwa razy więcej.

Nowa książka prof. Chodakiewicza!

Jeszcze bardziej stawiając na zdrowie i kupując jaja od gospodarzy na targowiskach wydamy nawet 1,20-1,30 zł za sztukę. Oznacza to, że 10 sztuk jaj kosztuje zazwyczaj kilkanaście złotych.

To jednak jeszcze nie koniec podwyżek. Na początku września Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzegała przed kilkudziesięcioprocentowymi podwyżkami cen.

Powodem ma być mniejsza liczebność stad kur niosek. „W lipcu tego roku wielkość wylęgów niosek podliczono na niespełna 1 mln 665 tys. sztuk. Oznacza to spadek w stosunku do lipca poprzedniego roku o ponad 52 proc.” – pisze „Fakt”.

Tylko w ciągu roku ceny jaj wzrosły o 20 proc., a końca podwyżek nie widać. Tymczasem jaja nie są produktem, który można by kupić „na zapas”.

KPO. Rząd Morawieckiego ukrywał TO przed Polakami

REKLAMA