Sejm szykuje zmianę przepisów. Mają uderzyć w Grzegorza Brauna

Grzegorz Braun. / Foto: PAP
Grzegorz Braun. / Foto: PAP
REKLAMA

Rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Sejmu. W jego trakcie posłowie zajmą się m.in. projektem dotyczącym zmian w regulaminie. Nowe przepisy mają uderzyć głównie w Grzegorza Brauna z Konfederacji.

Na mocy prawa wszyscy posłowie mogą uczestniczyć w zamkniętych posiedzeniach komisji, nawet jeśli do danej komisji nie należą.

REKLAMA

Niewielu posłów korzysta z takiej możliwości. Robi to jednak Grzegorz Braun, który uczestniczy chociażby w posiedzeniach Komisji Obrony Narodowej, do której formalnie nie należy.

Nie podoba to się posłom PiS. Ci, na potrzeby polityczne, zarzucają Braunowi tzw. prorosyjskość i twierdzą, że uzyskane na zamkniętych posiedzeniach komisji informacje Braun mógłby ujawnić. Dlatego chcą uniemożliwić posłowi udział w tajnych posiedzeniach komisji.

I stąd zmiana regulaminu Sejmu. Projekt, który formalnie zgłosił Kazimierz Smoliński z PiS, zakłada, że w zamkniętych posiedzeniach połączonych Komisji do Spraw Służb Specjalnych i innej komisji w posiedzeniu będą mogli brać udział wyłącznie posłowie, którzy są jej członkami. Lewica już zapowiedziała, że zmianę przepisów poprze, więc ich uchwalenie wydaje się formalnością.

REKLAMA