Wybierają płatności gotówkowe. Karty płatnicze pozostają w tyle

Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: Pixabay
REKLAMA

Gotówka jest najczęściej wybieranym sposobem płatności przez Bułgarów; karty płatnicze pozostają w tyle – poinformowała bułgarska agencja informacyjna BTA.

Płatności gotówkowe wybiera 67 proc. ankietowanych w badaniu postaw płatniczych konsumentów, zleconym przez EVO Payments International – dostawcę rozwiązań płatniczych oraz sieć płatności wizowych VISA, którego wyniki opublikowano w środę.

REKLAMA

38 proc. respondentów stwierdziło, że głównym powodem, dla którego wybierają płatność gotówką, jest brak opcji transakcji cyfrowej w punkcie sprzedaży lub obsługi. Tylko jedna czwarta bułgarskich respondentów biorących udział w ankiecie zapłaciła za swój ostatni zakup w sklepie za pomocą telefonu, smartwatcha lub innego urządzenia. 34 proc. za swój ostatni zakup online zapłaciło za pobraniem.

Sklepy, które zapewniają możliwość płatności cyfrowych są pozytywnie postrzegane przez bułgarskich konsumentów, ponieważ 41 proc. respondentów stwierdziło, że takie sklepy są nowoczesne, a 42 określiło je jako zorientowane na klienta. 21 proc. badanych oświadczyło, że musiało opuścić sklep spożywczy, gdyż okazało się, że nie oferuje on opcji płatności kartą. Brak takiej możliwości jest najbardziej odczuwalny – jak wynika z badania – na targowiskach i bazarach, w salonach fryzjerskich i kosmetycznych, barber shopach, w taksówkach i u lekarza.

REKLAMA