Nowa fala COVID-19. „Wnuk Omikrona” atakuje

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Widzimy w Australii wzrost zachorowań na Covid-19 spowodowany rozprzestrzenianiem się nowego szczepu Omikrona – XBB. Wszystko wskazuje na to, że w kraju rozpoczęła się kolejna fala Covid-19 – powiedział dyrektor medyczny Australii prof. Paul Kelly, cytowany we wtorek przez portal news.com.au.

Opisany przez Kelly’ego jako „wnuk Omikrona” szczep XBB jest bardziej zaraźliwy, ale „nie bardziej groźny niż to, z czym mierzono się przez ostatnie 12 miesięcy” – zaznaczył profesor. „To wszystko było do przewidzenia i stanie się częścią naszego życia z Covid-19 w przyszłości” – dodał.

REKLAMA

Pochodzący z Singapuru XBB jest odporny na szczepionki i antyciała zdobyte przez wcześniejsze zachorowania – przypomniał portal news.com.au.

Kelly wezwał Australijczyków do monitorowania przebiegu swoich szczepień, pozostawania w domu w przypadku pogorszającego się stanu zdrowia i noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Informacje dotyczące zachorowań na Covid-19 są w tej chwili podawane w Australii tygodniowo. W ubiegłym tygodniu odnotowano w kraju ponad 43 tys. przypadków.

Dantejskie sceny w Chinach. Starcia mieszkańców z pracownikami kontroli epidemicznej [VIDEO]

REKLAMA