„Jedwabne. Historia prawdziwa” z nagrodą. Sommer: „Gratuluję współautorom!” [FOTO]

Tomasz Sommer oraz pomnik upamiętniający męczeńską śmierć Żydów z Jedwabnego, zamordowanych 10 lipca 1941r.
Tomasz Sommer oraz pomnik upamiętniający męczeńską śmierć Żydów z Jedwabnego, zamordowanych 10 lipca 1941r. / foto: PAP/Wikimedia, autor: Aw58, CC BY-SA 4.0
REKLAMA

Książka „Jedwabne. Historia prawdziwa” autorstwa Tomasza Sommera, Marka Jana Chodakiewicza i Ewy Stankiewicz została wyróżniona przez Kapitułę Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Poinformował o tym na Twitterze Tomasz Sommer.

„Jedwabne. Historia prawdziwa” to dwa potężne tomy pracy historycznej, którą wykonali prof. Marek Chodakiewicz, dr Tomasz Sommer i Ewa Stankiewicz. Kłamstwo jedwabieńskie polegające na zatajeniu najważniejszych faktów związanych ze zbrodnią w Jedwabnem z 10 lipca 1941 roku jest fundamentem dla antypolskiej narracji, która jest jednym z głównych narzędzi do oskarżania i szantażowania Narodu Polskiego, przypisując mu najgorsze zbrodnie.

REKLAMA

10 lipca 1941 roku, w trakcie II Wojny Światowej, w niewielkiej miejscowości Jedwabne na Podlasiu doszło do potwornej zbrodni. Do stodoły położonej na obrzeżach miejscowości siłą spędzono około 300-400 jej mieszkańców, a następnie… SPALONO ŻYWCEM. Ofiary były w większości pochodzenia żydowskiego.

Zbrodnią tą od dwudziestu lat obciążani są Polacy. Przeprosili za nich prezydenci Kwaśniewski i Komorowski, a IPN podżyrował taką wersję. Jest ona smutna, ale… czy prawdziwa? Na to pytanie odpowiada fundamentalna praca naukowa pt. „Jedwabne. Historia prawdziwa”, którą stworzy zespół Fundacji „Najwyższy Czas!” i – dzięki wsparciu Darczyńców – opublikował.

W poszukiwaniach, pod przewodnictwem historyka, dra Tomasza Sommera, oparto się o wszystkie dostępne dokumenty, które po raz pierwszy pojawiły się w obiegu naukowym oraz zostały zebrane w jednym miejscu – właśnie w wyróżnionej książce.

Tom pierwszy zawiera problemowe omówienie dokumentów oraz krytykę wcześniejszych prac poświęconych zbrodni w Jedwabnem. Tom drugi zawiera około 260 relacji i zeznań w sprawie Jedwabnego, w większości również premierowych. W sumie wydawnictwo stanowi pierwsze całościowe omówienie problematyki na podstawie kompletu dostępnych materiałów.

W pracy odpowiedziano na następujące pytania:

  • Czy Żydów w Jedwabnem spalili Polacy?
  • Czy śledztwo IPN-u w sprawie Jedwabnego prowadzone przez prok. R. Ignatiewa było rzetelne i dogłębne?
  • Kim był Hermann Schaper, który dowodził jednostką SS wskazywaną jako sprawczą w zbrodni Jedwabnem?
  • Czy w Jedwabnem w ogóle przeprowadzono ekshumacje?
  • Czy na miejscu zbrodni znaleziono łuski i czy prokurator Ignatiew trafnie ocenił ich pochodzenie?
  • Czy żydowscy świadkowie zbrodni w ogóle byli na miejscu jej popełnienia?

Dwutomowe dzieło można nabyć w Bibliotece Wolności lub klikając TUTAJ.

Ukazała się także skrócona wersja: „Jedwabne 10 VII 1941. Rekonstrukcja mordu” autorstwa prof. Marka Jana Chodakiewicza i dr. Tomasza Sommera. To kompleksowa próba ukazania, co naprawdę wydarzyło się w Jedwabnem i kto ponosi odpowiedzialność za tę zbrodnię.

Książkę tę także można nabyć na stronie sklep-niezalezna.pl lub klikając TUTAJ.

Dostępny w Bibliotece Wolności jest także pakiet trzech książek: „Jedwabne 10 VII 1941. Rekonstrukcja mordu” oraz dwóch tomów „Jedwabne. Historia Prawdziwa” w okazyjnej cenie. Można je nabyć, klikając TUTAJ.

„«Jedwabne. Prawdziwa historia» otrzymało wyróżnienie od Kapituły Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Gratuluję współautorom!” – napisał na Twitterze Tomasz Sommer.

Na podstawie książki powstał także film, przedstawiający rekonstrukcję wydarzeń w Jedwabnem oraz losy kłamstwa jedwabieńskiego. Można go nabyć TUTAJ.

REKLAMA