Niemieckie KFC „świętuje” rocznicę Nocy Kryształowej. Pogrom Żydów upamiętniony chrupiącym kurczakiem

Zestaw KFC, archiwalnie zdjęcie z dnia po Nocy Kryształowej w 1938 roku w Niemczech Źródło: Pexels, WikiMedia, collage
Zestaw KFC, archiwalnie zdjęcie z dnia po Nocy Kryształowej w 1938 roku w Niemczech Źródło: Pexels, WikiMedia, collage
REKLAMA

Z okazji rocznicy Nocy Kryształowej, czyli pogromu Żydów w 1938 roku w Niemczech, KFC Germany zaproponowało swoim niemieckim klientom specjalny zestaw z kurczakiem i chrupiącym serem. Środowisko żydowskie i zwykli konsumenci nie kryją oburzenia.

„Upamiętnienie Reichspogromnacht (niemiecka nazwa nocy kryształowej) – Zafunduj sobie delikatniejszy ser z chrupiącym kurczakiem. Teraz w KFCheese!” – takie powiadomienie dostali w środę niemieccy klienci sieci fastfoodowej KFC.

REKLAMA

Noc kryształowa (niem. Kristallnacht, Reichskristallnacht lub Reichspogromnacht), to pogrom Żydów w nazistowskich Niemczech zainicjowany przez władze państwowe, w nocy z 9 na 10 listopada 1938. W czasie pogromu zamordowano 91 osób narodowości żydowskiej, spalono 171 synagog, zniszczono 7500 sklepów należących do Żydów, zdemolowano 171 domów mieszkalnych, zbezczeszczono prawie wszystkie cmentarze żydowskie na terenie Niemiec, a 26 tys. Żydów umieszczono w obozach koncentracyjnych.

Na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to wesoła rocznica, którą warto upamiętniać „serem z chrupiącym kurczakiem”. KFC Germany szybko się zreflektowało.

„Z powodu błędu w naszym systemie wysłaliśmy nieprawidłową i nieodpowiednią wiadomość za pośrednictwem naszej aplikacji. Bardzo nam przykro z tego powodu, natychmiast sprawdzimy nasze wewnętrzne procesy, aby to się nie powtórzyło. Proszę wybaczyć ten błąd” – napisała firma w oficjalnych przeprosinach.

Oburzenie wiadomościami wyraziły już środowiska żydowskie, ale także zwykli konsumenci. O sprawie pisał także The Jerusalem Post.

ONZ wezwało do TEGO Izrael. Pięć państw przeciwko. Polska wstrzymała się od głosu

REKLAMA