Marsz Niepodległości. Uczestnicy gromadzą się wokół ronda Dmowskiego

Gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości 2022.
Gromadzą się uczestnicy Marszu Niepodległości 2022. / Foto: screen YouTube: Media Narodowe
REKLAMA

Uczestnicy Marszu Niepodległości, który przejdzie w piątek ulicami stolicy, gromadzą się wokół ronda Dmowskiego. Wielu z nich trzyma w rękach sztandary w barwach narodowych. Wzdłuż trasy przemarszu są duże siły policji.

Oficjalnie Marsz Niepodległości rozpocznie się o godzinie 14, a manifestacja z ronda Dmowskiego ma wyruszyć o godz. 14.30.

REKLAMA

Po godz. 13 w okolice ronda Dmowskiego przybyli uczestnicy manifestacji. Wielu z nich trzyma w rękach sztandary w barwach narodowych. Nad głowami zgromadzonych powiewają także flagi z symbolami Młodzieży Wszechpolskiej oraz innych organizacji narodowych. Nie brakuje czerwonych sztandarów z białym orłem. Niektórzy z uczestników mają białoczerwone opaski na ramionach, inni poprzypinali do kurtek kotyliony.

Na trasie przemarszu są duże siły policji. W pobliżu zaparkowane są wozy policyjne i tzw. polewaczka. Funkcjonariusze trasę patrolują również ze śmigłowca i za pomocą dronów. Samo rondo Dmowskiego, a także fragmenty Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej są zagrodzone metalowymi zaporami.

Na chodnikach znajduje się wiele stoisk, w których sprzedawcy oferują flagi, szaliki, czapki. Na skwerze nieopodal Pałacu Kultury i Nauki aktywiści organizacji narodowych zachęcają do wsparcia finansowego Marszu Niepodległości.

Przy parkingu przed Pałacem Kultury odbywa się odprawa Straży Marszu Niepodległości. Kilkuset mężczyzn w pomarańczowych kamizelkach, w hełmach na głowach słucha w skupieniu ostatnich wskazówek dotyczących sposobu zabezpieczania marszu.

Marsz Niepodległości około godz. 16.30 Alejami Jerozolimskimi i Mostem Poniatowskiego dotrze na błonia Stadionu Narodowego.

Manifestację, która od lat przechodzi ulicami Warszawy w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, od 2011 roku organizuje stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Winnicki o Marszu Niepodległości. „Przypominamy o ojcach niepodległości, a zwłaszcza Romanie Dmowskim”

REKLAMA