Tak rozbrajają Polaków w Święto Niepodległości. „Są pewne siły na wschodzie, którym zależy, żeby destabilizować Polskę”

wiceszef MSWiA Maciej Wąsik/Fot. screen YouTube
wiceszef MSWiA Maciej Wąsik/Fot. screen YouTube
REKLAMA

11 listopada w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie obowiązuje zakaz noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym. W tych trzech miastach są zgłoszone demonstracje lub dochodziło w nich do różnego rodzaju zakłóceń w poprzednich latach – tłumaczył PAP wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Zakaz noszenia i przemieszczania broni został wprowadzony rozporządzeniem MSWiA w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Rozporządzenie ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw. Obowiązuje wyłącznie 11 listopada.

REKLAMA

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy, że zakaz jest konieczny do zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom uroczystości państwowych, a także zgromadzeń publicznych.

„Ze względu na przewidywaną kilkusettysięczną liczbę uczestników różnego rodzaju wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, a także sytuację międzynarodową, istnieje konieczność zapewnienia wzmocnionych rygorów bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze miasta stołecznego Warszawy oraz miasta Krakowa i Wrocławia” – uzasadnili autorzy rozporządzenia.

Ich zdaniem zakaz wyeliminuje też ewentualne przypadki utraty broni, a tym samym niebezpieczeństwo dostania się jej w ręce osób nieuprawnionych i jej użycia.

Jak tłumaczył wiceminister Maciej Wąsik, doświadczenie uczy, że obchody Narodowego Święta Niepodległości mogą budzić emocje. – Dlatego jednym z elementów przygotowań do 11 listopada jest wprowadzenie zakazu noszenia i przenoszenia broni w Warszawie, we Wrocławiu i w Krakowie. W tych trzech miastach, które objęliśmy zakazem, są zgłoszone demonstracje lub dochodziło w nich do różnego rodzaju zakłóceń w poprzednich latach – mówił wiceszef MSWiA.

– Pamiętamy, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna, więc może dojść do prowokacji. Zawsze w sprawach bezpieczeństwa trzeba brać pod uwagę najczarniejsze scenariusze. Są pewne siły na wschodzie, którym zależy, żeby destabilizować Polskę i inne kraje europejskie – wskazywał Wąsik.

Z załączonej do projektu rozporządzenia Oceny Skutków Regulacji wynika, że zakaz będzie oddziaływał na ok. 60 tys. osób fizycznych oraz ok. 250 podmiotów posiadających pozwolenia na broń, mających miejsce stałego pobytu lub siedzibę na terenie Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy – od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

REKLAMA