Berlin ugiął się pod presją Polski? Historyczny projekt w Bundestagu

Reichstag - siedziba Bundestagu. Foto: pixabay
Reichstag - siedziba Bundestagu. Foto: pixabay
REKLAMA

Z doniesień Deutsche Welle wynika, że w projekcie przyszłorocznego budżetu federalnego Niemiec uwzględniono środki na nauczanie języka polskiego. To pierwszy taki przypadek – do tej pory pieniądze na lekcje dawały poszczególne landy.

Od dłuższego czasu trwał polsko-niemiecki spór dotyczący nauczania języków polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. Strona polska domagała się równowagi w finansowaniu nauczania języka mniejszości. W ubiegłym roku zmniejszono środki na nauczanie języka niemieckiego dla dzieci mniejszości niemieckiej w Polsce.

REKLAMA

– Czy gdybyśmy tego ruchu nie zrobili i nie zmniejszyli środków na nauczanie języka niemieckiego (…), to czy strona niemiecka w ogóle dzisiaj podnosiłaby ten temat? Wydaje się, że było to konieczne, aby w Niemczech w końcu zaczęto myśleć o tym, jak zacząć wykonywać swoje zobowiązania – podkreślał w rozmowie z DW minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Powołując się na źródła w kręgach parlamentarnych w Berlinie, DW poinformowało, że w projekcie budżetu federalnego na przyszły rok po raz pierwszy uwzględniono środki na nauczanie języka polskiego w Niemczech.

W nocy z 10 na 11 listopada w Bundestagu odbyło się wielogodzinne posiedzenie komisji budżetowej. Negocjowano wówczas ostateczny kształt przyszłorocznego budżetu RFN. Głosowanie nad projektem budżetu odbędzie się w niemieckim parlamencie pod koniec listopada. Dopiero wtedy okaże się, jaka będzie skala finansowania lekcji języka polskiego.

Jak na razie niemieckie ministerstwo nauki potwierdziło, że w projekcie uwzględniono dodatkowy milion euro na działanie Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) w Niemczech.

Polska zapewniła, że jeżeli Niemcy będą finansowali nauczanie języka polskiego na poziomie federalnym w wymiarze takim w takim samym wymiarze jak strona polska, wówczas przywrócone zostanie pełne finasowanie nauczania jeżyka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej. Z nieoficjalnych doniesień wynika jednak, że Berlin nie jest gotowy przeznaczyć na ten cel 50 mln euro – czego chciałaby Polska. Nasz kraj przeznacza na nauczanie niemieckiego i mniejszość niemiecką w Polsce 236 mln zł.

Z szacunków niemieckiego rządu wynika, że RFN może przeznaczać na „wsparcie finansowe” dla nauczania języka polskiego ok. 200 mln euro rocznie. Nie jest jednak jasne, na co dokładnie idą te pieniądze. Polska zaś wylicza, że na naukę niemieckiego przeznacza aż 450 mln euro rocznie – włącznie z nauką języka niemieckiego – jako języka obcego – w szkołach.

Rząd warszawski podkreśla, że Niemcy nie dotrzymują postanowień traktatu o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku. Ustalono tam, że przedstawiciele obydwóch narodowości mają być traktowani w obu państwach na równi. Jednak Niemcy w Polsce mogą liczyć na znacznie więcej niż Polacy w Niemczech.

REKLAMA