Tak będą kształtować polsko-ukraińskie więzi społeczne. „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”

Zdjęcie ilustracyjne.. PAP/Wojtek Jargiło
Zdjęcie ilustracyjne.. PAP/Wojtek Jargiło
REKLAMA

„Szacunek, wdzięczność, wspólnota” to tytuł wrocławskiej kampanii społecznej, której celem jest „kształtowanie więzi społecznych” pomiędzy Ukraińcami i Polakami. Przedsięwzięcie opracowane przez wrocławski magistrat jest finansowane przez UNICEF.

Według szacunków wrocławskiego magistratu, po eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego do stolicy Dolnego Śląska przyjechało ponad 100 tys. Ukraińców. Wielu z nich zostało we Wrocławiu, gdzie podjęli pracę.

REKLAMA

Finansowana przez UNICEF najnowsza kampania społeczna ma na celu kształtowanie więzi społecznych pomiędzy Ukraińcami a Polakami oraz pokazanie, jak ważne są wzajemny szacunek, dialog i zrozumienie. Hasło kampanii to „Szacunek, wdzięczność, wspólnota”, a jej głównymi bohaterkami jest pięć Ukrainek – Alla, Ella, Tetiana, Anna i Julia.

– Historie uchodźczyń z Ukrainy pokazują jak istotne było wsparcie wrocławian w czasie pierwszych tygodni po wybuchu wojny, na ile pozwoliło im się usamodzielnić i dziś współtworzyć wspólnotę Wrocławia, pracując tutaj i płacąc podatki. To pięć kobiet, pięć realnych twarzy i pięć konkretnych historii spośród wielu więcej podobnych, które usłyszeliśmy przygotowując kampanię. Dziś jej bohaterki pomagają innym, także swoim przykładem, w usamodzielnianiu się – podkreślił Radosław Michalski, dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Julia Bogusławska, jedna z bohaterek kampanijnych spotów, dodała, że uczestniczące w kampanii społecznej kobiety chcą pokazać swoje historie „często bardzo trudne, poruszające i smutne”. – Ale chcemy też podkreślić, że potrafimy się integrować i być częścią społeczności wrocławskiej – powiedział Bogusławska.

Kampanijne materiały pojawią się na billboardach, wiatach przystankowych, w autobusach i tramwajach. Filmy przedstawiające historie „uchodźczyń” będą wyświetlane w kinach oraz mediach społecznościowych. W ramach kampanii odbywać się też będą spotkania, warsztaty i debaty.

Od wybuchu wojny pracę we Wrocławiu znalazło ponad 31 tys. uchodźców. Wsparcia w tym zakresie udzielały m.in. Powiatowy Urząd Pracy wraz z Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Do szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie ponad 10 tys. dzieci z rodzin uchodźców.

Jurij Tokar, Konsul Generalny Ukrainy we Wrocławiu, podkreślił, że obywatele Ukrainy chcą wspierać polską gospodarkę. – Z ostatnich danych wynika, że zapłacili w Polsce 10 mld podatku – powiedział Tokar.

REKLAMA