REKLAMA

Rejestracja motocykla. Instrukcja krok po kroku

Kupiłeś właśnie swój wymarzony motocykl? Zastanawiasz się, jak przebiega proces rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji? Chcesz przygotować się przed wizytą w urzędzie? Obowiązek rejestracji pojazdu dotyczy zarówno właścicieli nowych, jak i używanych jednośladów. W dzisiejszym artykule przedstawimy wszelkie formalności, o których musisz pamiętać po kupnie motoru.

Rejestracja motocykla
Rejestracja motocykla. For. Pixabay

Jakie dokumenty należy przygotować przed złożeniem wniosku?

Planując wizytę w urzędzie, nie zapomnij o przygotowaniu dokumentów potwierdzających własność pojazdu. Oprócz umowy sprzedaży lub umowy darowizny pamiętaj także o obowiązkowej polisie OC. Wykupując ubezpieczenie, warto poszukać odpowiedniego agenta, który zaoferuje Ci tanie OC. Jego zakres jest regulowany prawnie, warto zatem skorzystać z jak najkorzystniejszej opcji. Oprócz tego przygotuj:

• kartę pojazdu,
• dokument tożsamości,
• tablicę rejestracyjną,
• dotychczasowy dowód rejestracyjny.

Jeśli płacisz w innym miejscu, niż rejestrujesz, przedstaw także dowód uiszczenia opłaty. Zależy to jednak od organizacji konkretnego Wydziału Komunikacji, który znajdziesz w miejscowym Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta. Motocykl może dla nas zarejestrować osoba trzecia. W przypadku osoby niespokrewnionej konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości 17 zł.

Jak wygląda rejestracja motocykla?

W wydziale komunikacji możesz zarówno zarejestrować motocykl kupiony w Polsce, jak i za granicą. Dopełnienie formalności jest konieczne także w przypadku pojazdów zabytkowych. Przed skierowaniem się do urzędu, należy pamiętać wtedy o przeprowadzeniu dodatkowej ekspertyzy. Konieczne będzie także przedstawienie opinii konserwatora zabytków oraz dokumentów potwierdzających sprawność techniczną motoru.

Po sfinalizowaniu transakcji masz 30 dni na rejestrację jednośladu. Po złożeniu wniosku w urzędzie dostaniesz tymczasowe tablice rejestracyjne oraz miękki dowód rejestracyjny, które uprawniają Cię do poruszania się po drogach. Dokument twardy, czyli właściwy dowód rejestracyjny, powinieneś otrzymać w przeciągu 1 do 3 tygodni po złożeniu wniosku. Pamiętaj jednak o tym, że na tymczasowych dokumentach możesz jeździć maksymalnie przez miesiąc.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego zza granicy

Rejestracja pojazdu kupionego za granicą wiąże się z koniecznością przygotowania większej ilości dokumentów. Przede wszystkim musisz pamiętać, o opłaceniu podatku akcyzowego. Dowód uiszczenia opłaty będzie wymagany podczas spotkania z urzędnikiem. W przypadku motocykla sprowadzanego spoza Unii Europejskiej będziesz potrzebować także dowód odprawy celnej oraz świadectwo zgodności WE, czyli potwierdzenie producenta w zakresie norm bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska.

Pamiętaj jednocześnie o przetłumaczeniu dokumentów, które zostały wydane w języku obcym. W tym celu należy zwrócić się do tłumacza przysięgłego, który potwierdzi autentyczność przekładu. Konieczne będzie także przedstawienie potwierdzenie wyrejestrowania motocykla w kraju pochodzenia oraz tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku.

Ile kosztuje rejestracja motocykla?

Całkowity koszt przerejestrowania używanego motocykla kupionego w Polsce wynosi 107,50 zł. Opłata uwzględnia wydanie tablic i dowodu rejestracyjnego oraz cenę naklejki na tablicę rejestracyjną. Niekiedy dodatkowo naliczona zostaje opłata fiskalna w wysokości 2,15 zł. W przypadku motocyklu używanego zakupionego za granicą należy liczyć się z opłatą w wysokości 160 zł, która zawiera wydanie dowodu rejestracyjnego wraz z kompletem znaków legalizacyjnych, pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne oraz opłatę manipulacyjną.

Opłaty możesz dokonać zarówno przelewem internetowym, jak i w kasie Wydziału Komunikacji. Warto dodać, iż koszt może znacznie wzrosnąć w przypadku personalizacji tablic rejestracyjnych. Nietypowy napis może kosztować Cię nawet 500 zł. Także właściciele zabytkowych pojazdów powinni liczyć się z ponoszeniem dodatkowych opłat związanych z badaniem technicznym oraz wystawieniem opinii i ekspertyzy.