„Koniec wypisywania czeków in blanco dla Kijowa.” Kongresmeni chcą audytu wydatków na pomoc dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden oraz Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. / foto: screen YouTube: CNBC Television/screen Facebook: zelenskiy.official (kolaż)
Prezydent USA Joe Biden oraz Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. / foto: screen YouTube: CNBC Television/screen Facebook: zelenskiy.official (kolaż)
REKLAMA

Grupa republikańskich kongresmenów zażądała audytu wydatków na pomoc dla Ukrainy; autorką wniosku jest Marjorie Taylor Greene, która podkreśliła, że w Partii Republikańskiej rośnie liczba polityków przeciwnych wspieraniu Kijowa – podają portale The Hill i Axios.

Taylor Greene zapowiedziała, że jeśli żadna z komisji Izby Reprezentantów nie rozpatrzy jej wniosku, to zgłosi go ona ponownie, gdy kontrolę nad niższą izbą Kongresu przejmą Republikanie – relacjonuje w piątek The Hill.

REKLAMA

„Zgłoszę tę rezolucję ponownie (…). Głosowaliśmy +nie+ w sprawie wysyłania tam pieniędzy, ale będziemy też audytować, co się dzieje na Ukrainie” – powiedziała Taylor Greene.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

Kongresmenka dodała, że z każdym wnioskiem administracji Joe Bidena do Kongresu o kolejne pakiety pomocowe dla Ukrainy liczba republikańskich kongresmenów przeciwnych wspieraniu Kijowa rośnie.

Kongresmen Matt Gaetz, który wraz z Tylor Green wystąpił o audyt, oznajmił, że jako członek komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów chce powiedzieć, iż „dni niekończącej się gotówki i sprzętu wojskowego dla Ukrainy są policzone”.

Przyszły spiker Izby Kevin McCarthy zapowiedział, że teraz wnioski Białego Domu o pieniądze dla Ukrainy nie będą miały łatwej drogi przez Kongres, który je musi zatwierdzić. Przed wyborami środka kadencji McCarthy oświadczył, że nastanie republikańskiej większości w Kongresie oznacza koniec wypisywania „czeków in blanco” dla Kijowa.

Na początku listopada Taylor Greene zapowiedziała podczas wiecu, że pod rządami Republikanów „ani jeden cent nie trafi na Ukrainę” – przypomina Axios.

REKLAMA