Wyciekły szczegóły spotkania za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarze nagrali ostrą wymianę zdań między przywódcami [VIDEO]

Justin Trudeau oraz Xi Jinping
Justin Trudeau oraz Xi Jinping. / foto: screen Twitter
REKLAMA

Podczas krótkiej rozmowy w czasie szczytu G20 na Bali przywódca Chin Xi Jinping skrytykował premiera Kanady Justina Trudeau za to, że szczegóły ich spotkania za zamkniętymi drzwiami wyciekły do prasy – wynika z nagrania opublikowanego przez kanadyjskie media.

Według komentatorów krótka rozmowa z jednej strony ukazała napięcia w relacjach kanadyjsko-chińskich, a z drugiej – zakłóciła starannie zaplanowany powrót Xi na scenę międzynarodową po niedawnym zjeździe Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i okresie bez wizyt zagranicznych w związku z pandemią Covid-19.

REKLAMA

To niewłaściwe (…) Jeśli jest szczerość, możemy komunikować się z wzajemnym szacunkiem, ale w przeciwnym razie trudno powiedzieć, jaki będzie wynik – mówi Xi na nagraniu udostępnionym m.in. przez dziennikarkę telewizji CTV Annie Bergeron-Oliver.

Jednocześnie tłumacz Xi przekazuje po angielsku poprzednią część wypowiedzi chińskiego przywódcy. – Wszystko, o czym rozmawialiśmy, wyciekło do prasy. To niewłaściwe (…) Rozmowa nie została przeprowadzona w ten sposób – mówi.

W Kanadzie wierzymy w wolny, nieskrępowany i szczery dialog, (…) będziemy w dalszym ciągu konstruktywnie pracować razem, ale są rzeczy, w sprawie których nie będziemy się zgadzać – odpiera Trudeau. Jego wypowiedź przerywa jednak zniecierpliwiony Xi, mówiąc, że najpierw trzeba „stworzyć warunki”. Następnie obaj ściskają sobie dłonie i odchodzą.

Xi odnosił się prawdopodobnie do wtorkowego spotkania z Trudeau w kuluarach szczytu G20. Kanadyjskie media podały po tym spotkaniu, powołując się na anonimowe źródła, że Trudeau wyraził zaniepokojenie domniemanymi ingerencjami Chin w kanadyjskie wybory. Pekin zaprzecza takim oskarżeniom.

Relacje chińsko-kanadyjskie znacznie pogorszyły się w 2018 roku, gdy w Kanadzie na wniosek USA zatrzymano wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou. Kilka dni później chińskie władze aresztowały i oskarżyły o szpiegostwo dwóch obywateli Kanady.

W 2021 roku, po wypuszczeniu Meng, Chiny zwolniły również z więzienia obu Kanadyjczyków. Napięcia ponownie wzrosły jednak po aresztowaniu w Kanadzie pracownika firmy energetycznej Hydro-Quebec pod zarzutem szpiegostwa. Poinformowano o tym w poniedziałek, gdy Trudeau i Xi przebywali na Bali w związku ze szczytem G20.

REKLAMA