Gigantyczne zainteresowanie. Musk pyta, czy przywrócić Trumpa na Twittera

Elon Musk oraz Donald Trump. / foto: Flickr, Daniel Oberhaus, CC BY 2.0 / PAP/EPA (kolaż)
Elon Musk oraz Donald Trump. / foto: Flickr, Daniel Oberhaus, CC BY 2.0 / PAP/EPA (kolaż)
REKLAMA

Nowy właściciel Twittera Elon Musk ogłosił sondaż, w którym poprosił użytkowników tego portalu społecznościowego o udział w głosowaniu, czy Donald Trump powinien zostać tam przywrócony. Były prezydent USA został ocenzurowany przez poprzednich właścicieli.

Konto Trumpa zostało najpierw zawieszone, a potem usunięte z Twittera po tym, jak oskarżono go o podżeganie 6 stycznia zwolenników do wtargnięcia na Kapitol.

REKLAMA

Trump miał na Twitterze niemal 89 mln obserwatorów. Pisał wiele z punktu widzenia lewicy „kontrowersyjnych” tweetów, co podciągano pod tzw. rozpowszechnianie fałszywych informacji.

Musk postanowił zorganizować „igrzyska”, czyli głosowanie na tym, czy przywrócić Trumpa na Twittera. w odpowiedzi na ankietę odwołał się do łacińskiej sentencji sugerując, że decyzja będzie należała do ludu: „Vox Populi, Vox Dei” („Głos ludu jest głosem Boga”).

W momencie pisania artykułu oddano ponad 11 mln głosów. 52,3 proc. głosujących opowiedziało się za przywróceniem Trumpa. Ankieta zakończy się w nocy z soboty na niedzielę o godzinie 1 czasu polskiego.

Tymczasem Trump kilkukrotnie przekonywał, że nie wróci na Twittera. Ma pozostać na własnej platformie Truth Social, którą stworzył, gdy padł ofiarą cenzury. Zapowiedzi te formułował jednak za poprzednich rządów w tym medium społecznościowym.

REKLAMA