Awantura na spotkaniu w Krakowie. Uhonorowali czcicielkę banderowców i cenzurują niewygodne pytania. „Hańba” [FOTO/VIDEO]

Młodzież Wszechpolska wręcza Oksanie Zabużko książkę o zbrodniach UPA / Foto: Facebook/Młodzież Wszechpolska - Kraków
Młodzież Wszechpolska wręcza Oksanie Zabużko książkę o zbrodniach UPA / Foto: Facebook/Młodzież Wszechpolska - Kraków
REKLAMA

Rada Miasta Krakowa przyznała nagrodę im. Stanisława Vincenza Oksanie Zabużko – ukraińskiej poetce, pisarce i eseistce, a przede wszystkim postaci jawnie gloryfikującej UPA, Szuchewycza i Banderę. Podczas spotkania z Ukrainką Młodzież Wszechpolska chciała zadać jej niewygodne pytania.

W sieci pojawiły się nagrania z jednego ze spotkań z Zabużko. Przedstawiciele krakowskiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej próbowali zadać Ukraince niewygodne pytania dotyczące Wołynia. Prowadzący spotkanie próbowali tego za wszelką cenę uniknąć.

REKLAMA

– Chciałabym zapytać przede wszystkim o rzecz, która mnie zaintrygowała bardzo, czytając jeden wywiad z panią, chciałabym wiedzieć, jak to jest z pani opinią na temat Rzezi Wołyńskiej, ponieważ z tego, co słyszałam (…) – mówiła dziewczyna. Wręczyła także Ukraince książkę na temat zbrodni UPA, mimo że przerwano jej wypowiedź.

Obecni na sali inni członkowie Młodzieży Wszechpolskiej zaczęli skandować „hańba”, „Bandera won za Don” oraz „stop kłamstwom historycznym”.

Młodzież Wszechpolska miała ze sobą także wymowne transparenty.

Wcześniej Młodzież Wszechpolska napisała także list otwarty ws. uhonorowania Ukrainki przez Radę Miasta Krakowa.

„Powiedzieć, że wybór ten jest kontrowersyjny, byłoby zupełnym niedomówieniem. Nominowana aktywnie bowiem działa na rzecz podsycania antagonizmów polsko- ukraińskich. Gloryfikuje postać Romana Szuchewycza, jednego z głównych sprawców ludobójstwa Polaków, nazywając go człowiekiem, który «w pojedynkę zmienił bieg historii»” – wskazano.

„Oksana Zabużko relatywizuje same masowe mordy dokonane przez ukraińskich szowinistów. Twierdzi, że prace polskich historyków poświęcone temu wydarzeniu są fałszywe, przesycone propagandą, mają wreszcie na celu celowe wzbudzenie niechęci do Ukraińców. Samą zbrodnię wołyńską, jedną z najstraszliwszych zbrodni popełnionych na narodzie polskim określ mianem «nieistniejącej krzywdy»” – czytamy dalej.

„Honorowanie negacjonistki historycznej, bezczeszczącej pamięć o bestialsko zabitych Polakach może na stosunki pomiędzy naszymi narodami wpłynąć wyłącznie w najgorszy sposób – wywołując konflikty, budując podziały, wrogość i pretensje.
Decyzja krakowskiej rady miejskiej to zatem nie tylko dowód ojkofobii i obojętności decydentów względem własnej wspólnoty i jej historycznych doświadczeń. To także świadectwo bezrefleksyjności” – podkreślono.

Z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej powstała także petycja „Dość gloryfikowania zbrodniarzy z UPA. Powiedz NIE kłamstwom historycznym!”. Można ją podpisać, klikając TUTAJ.

REKLAMA