Setki migrantów dobiły do greckiej Krety

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Imigranci. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Łódź z 430 migrantami ciągniętymi przez kuter rybacki dotarła do portu Paleochora na Krecie 22 listopada 2022 r. Migranci wypłynęli na morze i nadali sygnał SOS w nocy z poniedziałku na wtorek.

Jak podaje publiczny kanał grecki ERT, na pokładzie tej łodzi znajduje się 430 osób. Wylądowali w porcie Paleochora, na południowym zachodzie Krety. Potwierdziła to rzeczniczka straży przybrzeżnej.

REKLAMA

Nie wskazano narodowości migrantów, ale zapewne ich skład jest „tradycyjny”, do Syryjczyków, po mieszkańców Afryki. Obrazy pokazywane na kanale ERT przedstawiały mężczyzn na pokładzie wyraźnie zniszczonej i zardzewiałej łodzi.

W pobliżu nadania sygnału ratunkowego znajdowały się dwa statki towarowe, tankowiec i dwie włoskie łodzie rybackie. Ze względu na wzmożone patrole greckiej straży przybrzeżnej i europejskiej agencji nadzoru granic Frontex na wschodnim Morzu Egejskim przemytnicy migrantów wybierają obecnie dłuższą i bardziej niebezpieczną trasę na południe od Krety.

Obecnie osiemdziesiąt procent przepływów migrantów z Turcji trafia bezpośrednio do Włoch, co potwierdził grecki minister ds. migracji Notis Mitarachi. Migranci nie baczą na pogodę i wyruszają na prowizorycznych łodziach licząc zawsze na jakiś ratunek i „podwózkę” gdzieś bliżej UE.

Źródło: Le Figaro/ AFP

REKLAMA